21.02.2011. / 07:51

Autor: Hina

I dio vojske protiv Gadafija

Sukobi u Libiji eskalirali - Poginulo oko 200 osoba, hrvatski radnici bježe iz zemlje

Očevici navode da je na ulice Bengazija, drugog po veličini libijskog grada, u nedjelju izašlo više desetaka tisuća prosvjednika te da su na njih pripadnici snaga sigurnosti otvorili vatru. Prosvjednici, ohrabreni uspješnim narodnim pobunama u susjednim zemljama Egiptu i Tunisu, traže završetak 41-godišnje Gadafijeve vladavine

Diljem svijeta opdržavaju se prosvjedi protiv Moamera Gadafija (Foto: Reuters)Diljem svijeta opdržavaju se prosvjedi protiv Moamera Gadafija (Foto: Reuters)U novim sukobima između protuvladinih prosvjednika i snaga sigurnosti u Libiji u nedjelju je ubijeno još najmanje 50 osoba, dok neki očevici tvrde da se jedna vojna postrojba u Bengaziju pobunila i sukobila s pripadnicima garde lojalne libijskom čelniku Moameru Gadafiju, prenose mediji.

Voditelj jedinice intenzivne skrbi u glavnoj bolnici u Bengaziju Habib al-Obaidi rekao je za Reuters da su pripadnici postrojbe "Gromova" u bolnicu dovezli vojnike ranjene u sukobima s Gadafijevom osobnom gardom. Njegove izjave osnažio je i odvjetnik Mohamed al-Mana koji je kazao da su mu vojnici rekli da su se "sukobili s Pretorijanskom gardom i da su se pridružili narodu u pobuni". Njihove riječi potvrdili su i drugi očevici ali zasad nije moguće dobiti neovisnu potvrdu.

Al-Obaidi je rekao da je u bolnicu dovezeno najmanje 50 tijela ubijenih u sukobima u nedjelju. Većina je ubijena hicima iz vatrenog oružja.

Očevici navode da je na ulice Bengazija, drugog po veličini libijskog grada, u nedjelju izašlo više desetaka tisuća prosvjednika te da su na njih pripadnici snaga sigurnosti otvorili vatru. Prosvjednici, ohrabreni uspješnim narodnim pobunama u susjednim zemljama Egiptu i Tunisu, traže završetak 41-godišnje Gadafijeve vladavine, ali su snage sigurnosti odgovorile nasilnim gušenjem prosvjeda. Sve veze Libije sa svijetom se kontroliraju, a stranim novinarima nije moguće doći u Bengazi, gdje se nalazi središte pobune.

Televizijska postaja al-Džazira javila je da je libijski predstavnik u Arapskoj ligi Abdel al-Honi podnio ostavku zbog "nasilnog gušenja prosvjeda". Ta je televizijska postaja isto tako prenijela zasad nepotvrđena izvješća prema kojima su se prosvjednici sukobili sa snagama sigurnosti i u glavnom gradu Tripoliju.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava HRW ranije je javila da su u sukobima u posljednja četiri dana ubijene najmanje 173 osobe.

CNN je, pozivajući se na izvješća očevidaca, javio da su prosvjednici uporabili automobil napunjen eksplozivom i tenk u napadu na vojarnu u Bengaziju.

Napad na vojarnu uslijedio je nakon sukoba vojnih postrojbi i sudionika pogreba prosvjednika ubjienih u subotu u Bengaziju. Do izgreda je došlo kada je povorka prolazila kraj kompleksa vojarni Alfadel Abu Omar, gdje su, po izjavi jednog svjedoka za CNN, vojnici počeli pucati na građane u povorci.

Sukobi su eskalirali nakon incidenta, a u njihovu središtu bio je vojni kompleks. Prosvjednici su napunili najmanje jedan automobil s eksplozivom i zabili ga u zid vojarne, rekli su očevici. Snage sigurnosti potom su pucale na prosvjednike koji su se pokušali probiti u vojarnu.

Na južnoj ogradi vojarne, prosvjednici su u međuvremenu dovezli tenk iz obližnje vojne baze u drugom pokušaju da se probiju, rekli su svjedoci.

"Stanje je strašno u ovome trenutku ... ono što imamo ovdje može se opisati jedino kao genocid", rekao je jedan prosvjednik.

"Naš cilj je jednostavan: želimo da Gadafi ode ... želimo slobodu ... želimo demokraciju", rekao je.

Prosvjedi protiv dugotrajnog vladara Libije, pukovnika Gadafija, počeli su prošloga tjedna, kao dio prodemokratskog vala koji se širi arapskim zemljama od siječanjskih nemira u Tunisu. Za razliku od relativno suzdržanog odnosa snaga sigurnosti prema prosvjednicima u Tunisu i Egiptu, u Libiji je njihov odgovor bio nasilje, no prosvjednici kažu da im je to dalo dodatnu energiju.

CNN u izvješću ističe kako su mu odbijeni brojni zahtjevi da dobije pristup u Libiju, ali da je istodobno brojne svjedoke intervjuirao telefonski.

Uskoro evakuacija radnika "Montmontaže"

Otpravnik poslova hrvatskog veleposlanstva u Libiji Vojko Senker najavio je u nedjelju navečer da će radnici hrvatske tvrtke "Montmontaže" koji rade u Bengaziju biti evakuirani iz toga libijskog grada u najkraćem mogućem roku, a najkasnije za dva dana.

U telefonskoj izjavi za HTV Senker je rekao da se situacija u Bengaziju stalno pogoršava pa su radnici "Montmontaže" u nedjelju ujutro zatražili pomoć oko evakuacije iz Libije. Riječ je o 11 hrvatskih državljana i deset njihovih kolega iz nekoliko drugih zemalja, rekao je Senker.

Kako je najavio, oni će najvjerojatnije biti prevezeni posebnim letom jedne manje hrvatske zrakoplovne tvrtke u što skorijem roku, a najkasnije za dva dana.

Napomenuo je da u Libiji u hrvatskim tvrtkama radi 380 hrvatskih državljana, ali da zasad nema zahtjeva za evakuacijom radnika drugih hrvatskih poduzeća koji rade u Libiji ili naših građana zaposlenih u Libiji u stranim tvrtkama.

Senker je dodao da su predstavnici našega veleposlanstva u stalnom kontaktu s radnicima i hrvatskim tvrtkama koje imaju najveći broj djelatnika u Libiji, a to su Crosco, Geofizika i Viadukt.

Vezane vijesti

Izaslanstvo ICC-a u Libiji

Izaslanstvo ICC-a u Libiji

Predstavnici Međunarodnoga kaznenog suda (ICC) doputovali su u Libiju kako bi osigurali oslobađanje svojih kolega koji su zatočeni prošlog tjedna,… Više

Komentari

registracija
21/2/11

skyway, 21.02.11. 08:12

"...HRVATSKI RADNICI BJEZE IZ ZEMLJE".
Ocito ne nasjedaju Jacinim fantazijama!


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika