03.03.2011. / 18:42

Autor: Deutsche Welle

Haški sud istražuje protiv Gadafija i sinova zbog zločina protiv čovječnosti

Međunarodni kazneni sud iz Haaga potvrdio je da je službeno pokrenuta istraga protiv libijskog vrastodršca Moamera Gadafija i njegovih sinova. Njima se sumnjiči za teške zločine protiv čovječnosti.

Moamer GadafiMoamer GadafiGadafi i njegov klan u kojem su i razni šefovi sigurnosnih službi odgovorati će najvjerojatnije za "najteže zločine" počinjene nad demonstrantima od 15. veljače, potvrdio je glavni tužitelj haškog suda Luis Moreno-Ocampo. "Nitko nema ovlasti napadati civile", naglasio je Argentinac. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda već je prošle subote ovlastio Međunarodni kazneni sud da pokrene istražni postupak protiv Gadafija: "U idućim tjednima mi ćemo istražiti tko su osobe koje su najodgovornije za ozbiljne incidente i zločine počinjene u Libiji. Dokaze ćemo predstaviti sucima i oni će odlučiti što će se dalje događati", kazao je Moreno-Ocampo. Kao glavne moguće krivce on je već identificirao Gadafija, njegove sinove i najbliže suradnike. Hoće li protiv Gadafija i ostalih biti izdani međunarodni nalozi za uhićenjem, to će odlučiti haški suci. Moreno-Ocampo je obećao brzu istragu.

Ministri vanjskih poslova Arapske lige oštro su osudili nasilje libijskog vlastodršca Moamera Gadafija nad vlastitim narodom. U izjavi potpisanoj nakon susreta u Kairu stoji da arapske zemlje ne mogu samo promatrati prolijevanje krvi u Libiji. Ministri su diskutirali o mogućoj blokadi zračnog prostora iznad Libije kako bi se spriječilo da snage odane Gadafiju borbenim zrakoplovima napadnu stanovništvo. Oko te mjere nije postignuta suglasnost sudionika sastanka. Pobunjenici su u međuvremenu uspjeli obraniti svoje položaje u gradovima Brega i Ašdabija nakon ofenzive snaga odanih Gadafiju.

Vojna intervencija?

Aktualnu situaciju u Libiji vrlo pozorno prati i NATO. Sjevernoatlantski savez za sad nema namjeru vojno intervenirati u toj zemlji, kazao je danas u Bruxllesu glavni tajnik Anders Fogh Rasmussen. Dodao je kako se NATO ipak priprema "za sve eventualne scenarije". Intervenciju su zatražili članovi libijske oporbe. Međunarodna intervencija protiv Gadafija, sudeći po signalima iz SAD-a ili Kine, trenutno nije realistična opcija.

Ujedinjeni narodi, Europska unija i brojne države počele su u međuvremenu slati humanitarnu pomoć za oko 180.000 izbjeglica koji su napustili Libiju i utočište pronašli u Tunisu i Egiptu. UN-ov program za hranu na raspolaganje je stavio 28 milijuna eura hitne pomoći. Europska unija je utrostručila pomoć na deset milijuna eura. Njemačka će pružiti milijun eura pomoći. Izbjeglice su većinom gastarbajteri iz azijskih i afričkih zemalja.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Šešelj odbio sudjelovati u postupku u Haagu

Šešelj odbio sudjelovati u postupku u Haagu

Raspravno vijeće odgodilo je suđenje do ponedjeljka, a predsjedavajući sudac naglasio je kako je to Šešelju "posljednja šansa" da "preispita svoje… Više

Komentari

registracija
24/4/10

fiorano, 03.03.11. 23:38

Haški sud ima puno posla u americi.Tamo istražujte govnari i lešinari ne možete opstati bez rata i to uvijek na tuđem teritoriji


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika