18.05.2011. / 09:11

Autor: Hina , Nacional.hr

Njemačke nuklearke nesigurne, a najstarijima prijeti zatvaranje

Kako je priopćeno, postoje razlike u stupnju sigurnosti pojedinih nuklearnih elektrana, a ta će se činjenica morati uzeti u obzir pri donošenju odluke o zatvaranju pojedinih elektrana.

Reuters (arhiva)Reuters (arhiva)Svih 17 njemačkih nuklearnih elektrana pokazalo je slabosti na testu sigurnosti, a osam najstarijih trebalo bi biti zatvoreno u najkraćem mogućem roku, najavio je njemački ministar zaštite okoliša Norbert Roettgen (Kršćansko demokratska unija CDU).

"Postoje rizici koje ne možemo u potpunosti isključiti", rekao je Roettgen predstavljajući izvješće državnog povjerenstva za utvrđivanje sigurnosti nuklearnih elektrana. Iz izvješća proizlazi da nijedna od 17 njemačkih nuklearnih elektrana ne bi izdržala pad zrakoplova, što se smatra jednom od mogućnosti prilikom terorističkih napada.

Kako je priopćeno, postoje razlike u stupnju sigurnosti pojedinih nuklearnih elektrana, a ta će se činjenica morati uzeti u obzir pri donošenju odluke o zatvaranju pojedinih elektrana.

Njemački ministar zaštite okoliša izjavio je kako treba i dalje ostati pri nastojanjima pronalaženja puta za što skorašnje odustajanje od nuklearne energije i to "što brže".

Promatrači procjenjuju da će savezna vlada Angele Merkel već sljedećih tjedana donijeti odluku o konačnom zatvaranju osam najstarijih nuklearnih elektrana koje su isključene nakon nuklearne katastrofe u japanskoj Fukushimi.

Vezane vijesti

'Njemačka ucjena'

'Njemačka ucjena'

Vrhovna koordinatorica borbe protiv europske financijske krize, njemačka kancelarka Angela Merkel, pravi razlog trenutnom jadnom stanju "Starog… Više

Komentari

registracija
8/5/11

HCOIE, 03.06.11. 23:08

Sigurnost je naš prioritet u svim izvorima energije. Moramo razmotriti japansko iskustvo i naučiti lekcije, kako za postojeće nuklearne reakcije tako i za neki budući atomski program. U Francuskoj, nevladine organizacije vrše pritisak na vladu da poništi pronuklearnu politiku koja datira iz 70-ih godina prošlog stoljeća. Nakon SAD-a, Francuska ima najveći broj nuklearnih reaktora na svijetu i više od tri četvrtine električne energije dobiva iz nuklearki, a višak se izvozi u susjedne zemlje. Od hrabrosti i samopouzdanja u visoku tehnologiju više ne puca ni svjetska nuklearna velesila SAD-a: senator Joseph Liberman izjavio je da SAD trebaju "malo usporiti" razvoj atomskih centrala nakon potresa u Japanu. Talijani su na referendumu još 1987. godine, poslje černobilske nuklearne katastrofe 1986., velikom većinom odlučili da zabrane upotrebu nuklearne energije u civilne svrhe.Ovog mjeseca talijanska vlada uvela moratorij na daljnju izgradnju nuklearki.Osim toga, neovisno o produljenju rada elektrana, energetski koncerni Eon, RWE, EnBW i Vattenfall moraju od ove godine u Njemačkoj plaćati porez na gorive elemente u visini od 2,3 milijarde eura godišnje,naravno da do kompletnog gašenja za sada neće doći,prema predodžbama ministra gospodarstva Philippa Röslera, dvije nuklearke bi trebala ostati u stanju pripravnosti.Etička komisija u kojoj sjede predstavnici iz znanosti, gospodarstva i crkve,sigurna je da Njemačka može pokriti potrebu za strujom koja bi nastala isključenjem nuklarki iz mreže energijom dobivenom iz drugih izvora. Osim toga, ona predlaže da se optimira potrošnja energije u Njemačkoj. Trebalo bi, ukazuje se, izdvojiti više novca za saniranje zgrada, za bolju toplotnu izolaciju.Tu je i traženje dodatnih odlagališta za radioaktivni otpad,koji nitko neće.Mislim da bi bilo neumjesno dijelu Hr. stanovništva dati i besplatnu el.energiju uz istovremeno skladištenje radioaktivnog otpada u njihovom dvorištu.Nešto poput kuća pokrivenih salonitom. Hvala,ne hvala. HRVATSKI CENTAR OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika