28.06.2011. / 10:15

Autor: Deutsche Welle

Zapadni Balkan: Pozitivni signali, ali i problemi

Europska perspektiva je ključni element za stabilnost, prosperitet i pomirenje na Zapadnom Balkanu, naglašava Mađarska koja Poljskoj predaje predsjedavanje EU, i poziva Uniju da završi konačno i sveobuhvatno ujedinjenje.

Ilustracija (Pixsell)Ilustracija (Pixsell)U četvrtak (30.06.) u ponoć završava se mađarsko rotirajuće predsjedavanje EU, a od 1. srpnja do kraja 2011. „na čelu Unije" bit će još jedna zemlja Centralne Europe, Poljska.

Sumirajući rezultate, mađarski šef diplomacije, Janoš Martonji, naglasio je da je jedan od glavnih ciljeva šestomjesečnog predsjedavanja njegove zemlje bila inkluzija. Martonji je u Bruxellesu objasnio da se tzv. „uključivanje" u EU odvijalo u više pravaca. Da se odnosilo na integraciju Roma, na Dunavsku strategiju, na korake Bugarske i Rumunjske u pravcu uključivanja u šengenski prostor, ali da se najviše odnosilo na samo proširenje EU.

Ujedinjavanje Europe još nije završeno

Tokom mađarskog predsjedavanja, gotovo istovremeno sa zatvaranjem hrvatskih pristupnih pregovora, Island je započeo pregovore sa EU, a Martonji je kao „veliki uspjeh" ocijenio i održavanje Zapadnobalkanskog foruma, tokom koga su šefovi diplomacije EU i zemalja Zapadnog Balkana razgovarali o europskoj perspektivi regije.

„To je bio prioritet našeg predsjedavanaj Uniji - da se pošalje poruka da ove zemlje imaju europsku perspektivu. A europska perspektiva je ključni element za stabilnost, prosperitet i pomirenje u regionu", izjavio je Martonji.

Poslije sastanka europskih lidera na samitu u Bruxellesu prošle nedjelje, mađarski premijer, Viktor Orban, naglasio je da će njegova misija i u narednim godinama ostati da promovira članstvo zemalja Zapadnog Balkana u EU. Orban je tom prilikom pozvao Europu da ima dovoljno hrabrosti, optimizma i odlučnosti da prihvati tu regiju. I ministar vanjskih poslova Mađarske poziva Europu da se „ponovo objedini".

„Više puta smo nagašavali da ne bi trebalo da postoje enklave u Evropi. Europa bi se ponovo trebala ujedintii, ali u cjelini. Taj proces još nije završen, još nam predstoji posla."

Na Zapadnom Balkanu pozitivni signali, ali i problemi

U ovom prenutku sa Zapadnog Balkana, prema riječima šefa mađarske diplomatije, stižu i pozitivni signali, ali ima i zemalja sa problemima. Martonji se nada da će uspjeh Hrvatske da uđe u posljednju fazu pristupanja Uniji značajno utjecati i na druge zemlje regije koje su na putu eurointegracija.

„Već ima signala, kao što svi znate, iz Srbije i drugih zemalja koji govore da se stvari kreću u dobrom pravcu. Vrlo smo sretni što je proces proširenja uhvatio zamah i apsolutno sam uvjeren da će se to nastaviti i u narednim mjesecima i godinama", izjavio je Janoš Martonji, prilikom sumiranja rezultata mađarskog predsjedavanja EU.

Autorka: Marina Maksimović, Bruxelles

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Europska unija postaje savezna država

Europska unija postaje savezna država

Priča oko poreza u Europskoj uniji vodi se već godinama, a ona se intenzivirala posljednjih mjeseci u okviru napornih pregovora o novom proračunu… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika