03.08.2011. / 08:49

Autor: Deutsche Welle

Cijena dogovora s republikancima

Truli kompromis: Na leđima srednje klase i siromašnih

Nakon Predstavničkog doma i Senat američkog Kongresa je odobrio podizanje granice državnog duga. Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama svojim potpisom je zakon stavio na snagu.

ArhivaArhivaDoslovno u posljednjoj minuti demokrati i republikanci su uspjeli postići kompromis oko povećanja granice državnog duga, koji je sinoć usvojio i američki Senat. Srž kompromisa je dvoetapno povećanje granice duga sa dosadašnjih 14 tisuća i 300 milijardi dolara za najmanje 2 tisuće i 100 milijardi. Dogovorene su i uštede od preko 2 tisuće i 400 milijardi dolara u periodu od narednih deset godina. Na kojim poljima će doći do bolnih ušteda pokazat će se u političkim debatama nerednih mjeseci.

Narod nije posebno sretan

Nitko nije sumnjao da će američki Senat usvojiti nacrt zakona. I zaista: od 100 senatorica i senatora, koji predstavljaju 50 saveznih država, 74 je glasalo za. Glasovi za i protiv došli su iz oba tabora, kako iz redova demokrata tako i iz redova republikanaca. Vođa demokrata, koji imaju većinu u Senatu Harry Reid zvučao je umorno i pomalo rezignirano, nakon što je morao saslušati kritiku liberalno-progresivnog krila u njegovoj partiji.

"Američki narod nije posebno sretan što zakonom nisu predviđena povećanja poreza, što bi dovelo do priliva sredstava u državnu kasu. Velika većina demokrata, neovisnih kandidata ali i republikanaca smatra da naš dogovor nije fer. Teret će se sada sručiti na srednju klasu i siromašne", rekao je Reid.

Istrajna borba protiv poreza

Američki milijarderi i milijunaši, isto kao i veliki i prije svega bogati koncerni tako neće nimalo doprinijeti smanjenju dugova i deficita u državnom budžetu, dodao je Reid. Upravo je predsjednik Obama bio taj koji je morao popustiti i odustati od glavnog zahtjeva demokrata, koji je glasio povećanje poreza za bogate i zatvaranje apsurdnih poreznih rupa koje ohrabruju na utaju poreza i pražnjenje državne kase. Republikanci tu ni za milimetar nisu htjeli popustiti. Vođa republikanske manjine u Senatu Mitch McConnel najprije je svoje kolege iz radikalnog krila koje predstavlja Tea Party pohvalio što su pristali na kompromis ali i što su se ustrajno borili protiv povećanja poreza.

"To nije sitnica, ako se sjetimo da je predsjednik još prošlog tjedna insistirao na povećanju poreza kao sastavnom dijelu kompromisa. Ne zaboravimo i da je krajem svibnja Obamin ekonomski savjetnik rekao da je suludo i pomisliti na povećanje granice duga smanjenjem izdataka za budžet. Dva i pol mjeseca kasnije taj savjetnik više ne radi u Bijeloj Kući a predsjednik je pristao na uvjet da je povećanje gornje granice duga moguće samo uz tisuće milijardi dolara uštede" , kazao je McConnel.

Autorica: Silke Hasselmann/ Jasmina Rose

Deutsche Welle

Vezane vijesti

SAD čestitao Hrvatskoj Dan državnosti

SAD čestitao Hrvatskoj Dan državnosti

Sjedinjene Države uputile su Hrvatskoj čestitku u povodu Dana državnosti 25. lipnja. "U ime predsjednika Baracka Obame i naroda Sjedinjenih Država,… Više

Komentari

registracija
3/6/11

skaraica, 03.08.11. 09:27

Pa neće valjda na leđa bogatih.


registracija
18/1/08

ankicascreiber, 03.08.11. 12:08

america the land of oportunity, the american dream, i ostali mitovi nestaju. Amerikom su zavladali odvjetnici, lobisti, i Gordon Gekko tipovi. Inžinjeri, znastvenici, znanje i tehnologija stjerani su na marginu. Ameri više ne mogu napraviti ni pošteni električni auto.


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika