21.01.2012. / 09:33

Autor: Hina

Pristupanje EU

Građani sutra odlučuju

Na drugom referendumu u hrvatskoj povijesti građani će se izjašnjavati o pristupanju Europskoj uniji s kojom je Hrvatska pregovarala od listopada 2005. do 30. lipnja prošle godine, kada su zaključeni pristupni pregovori te potpisan Pristupni ugovor

IlustracijaIlustracijaHrvatski građani sutra na referendumu odlučuju o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji na kojem će moći glasovati nešto više od 4,5 milijuna birača na ukupno 6749 biračkih mjesta u zemlji i inozemstvu.

Na drugom referendumu u hrvatskoj povijesti građani će se izjašnjavati o pristupanju Europskoj uniji s kojom je Hrvatska pregovarala od listopada 2005. do 30. lipnja prošle godine, kada su zaključeni pristupni pregovori te potpisan Pristupni ugovor.

Odluče li građani glasovati za EU, Republika Hrvatska će 1. srpnja 2013. postati punopravna članica te asocijacije, nakon što Hrvatski sabor i parlamenti 27 država članica ratificiraju Pristupni ugovor.

Za odluku o udruživanju Hrvatske s EU potrebno je da od ukupnog broja birača koji pristupe referendumu najmanje 50 posto plus jedan birač glasuju valjanim zaokruživanjem odgovora "za".

Glasovanje o pristupanju Europskoj uniji trajat će od 7 do 19 sati u Hrvatskoj i inozemstvu, gdje zbog vremenske razlike još danas prvi na referendum izlaze birači na Novom Zelandu na jednom biračkom mjestu u Aucklandu, a završava 23. siječnja u 4 sata ujutro u Los Angelesu u SAD-u.

Birači će se u Hrvatskoj o pristupanju Europskoj uniji moći izjasniti na 6573 redovita biračka mjesta a na 70 posebnih, odnosno mješovitih glasovat će pripadnici vojske, zatvorenici i pomorci te osobe koje su izvršile privremeni upis prema mjestu boravaka na dan referenduma.

Po podatcima Ministarstva uprave, izvan mjesta prebivališta moći će glasovati 21.476 birača.

U inozemstvu će se glasovati u 52 zemlje na 106 biračkih mjesta, od čega najviše, njih 24 u Bosni i Hercegovini.

U zaključni popis birača upisano je, prema podatcima Ministarstva uprave ukupno 4.504.686 birača, od kojih je s prebivalištem u Hrvatskoj 4.092.058, a u dijaspori 412.628.

Po popisu stanovništva koji je Državni zavod za statistiku objavio u lipnju 2011., Hrvatska ima 4.290.612 stanovnika, što znači da je stanovnika tek za oko 200.000 više nego birača s prebivalištem u Hrvatskoj.

Ukupan broj birača koji će moći glasovati na referendumu veći je za 605 od broja birača koji su mogli glasovati na prošlim parlamentarnim izborima.

Na dan održavanja referenduma neće biti šutnje osim na biračkim mjestima i u krugu od 50 metara od pojedinog biračkog mjesta.

Državno izborno povjerenstvo (DIP) će na svojoj internetskoj stranici (www.izbori.hr) u 12 i 17 sati objaviti podatke o odazivu birača sa stanjem u 11 i 16 sati.

Od 20 sati započet će s objavom nepotpunih privremenih rezultata koje će ažurirati svakih deset minuta.

Podaci će biti objavljivani po županijama, gradovima i općinama, kao i na državnoj razini.

U 22 sata DIP će održati konferenciju za novinare na kojoj će objaviti nepotpune privremene rezultate državnog referenduma, a očekuje se da će se ti podaci temeljiti na oko 98 posto obrađenih listića.

Konačni službeni rezultati referenduma bit će poznati nakon što isteknu rokovi za prigovore i žalbe.

Odluku o raspisivanju referenduma donio je 23. prosinca prošle godine Hrvatski sabor.

Predstojeći referendum drugi je u Hrvatskoj nakon što su se građani izjasnili o osamostaljenju Republike Hrvatske.

Vezane vijesti

Ciparski poziv u pomoć

Ciparski poziv u pomoć

Cipar je u ponedjeljak postao peta zemlja eurozone koja je zatražila financijsku pomoć Europske unije, a ciparska je vlada objavila kako će… Više

Komentari

registracija
1/3/11

Laudate, 21.01.12. 10:32

Da li će naše DA povećati zaposlenost ili će se povećati nezaposlenost jer nemamo jake firme, a male bi u tom srazu sa jakima mogle dodatno oslabiti i propasti?

Da li će naši političari biti bolji ili će pokazati sluganstvo u većoj mjeri nego do sada. Trenutno klimaju stranačkim čelnicima a sutra će nekom činkovniku iz Brisela i savjest mu mirna, a plaća ga hrvatski čovjek?

Da li je DA / NE odluka između Europe i Balkana ili je to priča o vješticama za malu djecu?

Da li je moguće njegovati europske vrijednosti a ne biti pod vlašću nekakvog činovnika u Briselu?

Kako ćemo utjecati na svoju sudbinu kad je upravljanje europom potpuno nedemokratsko. Europski parlament u kojem sjede naši predstavnici ima savjetodavnu ulogu?

Ne znam što ću sutra zaokružiti, ali znam što god učinio nije potpuno dobro.


registracija
27/8/09

Lujo1, 21.01.12. 14:08

PROTIV, PROTIV,
"
"
"
1000 PUTA PROTIV!!!
Samo izdajnik more zaokružiti "za"!


registracija
1/3/11

Laudate, 21.01.12. 15:39

Novinari su potpuno podbacili ili su dobri poslušnici gospodara koji ne žele da se o Europi raspravlja u brojkama.

Nema podataka, ali zato na pretek ima etiketiranja onih onih koji se usude pitati koliko nas košta, što dobivamo, što gubimo.


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika