28.03.2012. / 07:58

Autor: Hina , Nacional.hr

Milanović za francusku televiziju

Nadam se da imamo izgleda

"Imali smo velike interese za zemlju veličine Hrvatske, to puno govori. Prihodi s naftnih polja u Siriji dostizali su 600 milijuna dolara godišnje. To je veliki novac, toga smo se morali odreći. To je cijena, to je cijena igre", rekao je Milanović u razgovoru za francusku televiziju

Hrvatski premijer Zoran Milanović izjavio je u intervjuu za francusku tv-postaju France 24, objavljenom u utorak, da njegova vlada, unatoč naslijeđenom teškom gospodarskom stanju, može "načiniti zaokret u vođenju politike i gospodarstva" jer Hrvatska ima i prostora i potencijala za promjene.

"Sve dok postoji dobar radni duh, da se promijene stvari, da se napravi zaokret u vođenju politike i gospodarstva, postoji prostor za promjene u Hrvatskoj", kazao je Milanović.

Govoreći o 3,5 milijarde eura iz strukturnih fondova EU-a na koje će Hrvatska imati pravo nakon ulaska u članstvo 2013., rekao je da će ta sredstva biti namijenjena "regionalnom razvoju, ruralnom razvoju i prije svega infrastrukturi". Posebno je izdvojio gradnju željeznica i povezivanje luke Rijeke sa srednjom Europom.

Nadamo se bez MMF-a

Naglašavajući hrvatske potencijale za oporavak, Milanović je kazao da je "Hrvatska mala zemlja, mobilna, fleksibilna, s dobrom tradicijom u proizvodnji, s dobrim položajem, snažnom turističkom industrijom te s politikom i političarima koji su spremni promijeniti zemlju".

"Ne naglo, niti nasilno, ali smo odlučni to učiniti", rekao je.

Na pitanje o niskom kreditnom rejtingu Hrvatske i izgledima da će se morati obratiti za pomoć Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), Milanović je kazao kako se nada drugačijem ishodu. "Rejting nam nije poput nizozemskog ili danskog... ali nije tmuran, a teško je i u nekim tradicionalnim članicama EU, znate u kojima.. da ih ne imenujem. Stabilan je. Naravno, Hrvatska je jako ovisna o periodičnim izvješćima rejting agencija, što nije dobro samo po sebi i moramo se toga osloboditi".

Prognoza gospodarskog rasta, po njegovim je riječima, "osrednja za ovu godinu", ali se nema smisla obazirati na ono što je naslijeđeno i prošlo, već se treba primiti posla.

600 milijuna dolara godišnje

Istakao je da se pristupilo fiskalnoj konsolidaciji i smanjenju proračunskih rashoda, što nitko prije nije učinio u Hrvatskoj. Spomenuo je i visoki javni dug Hrvatske, koji dostiže 60 posto (BDP-a), i "na rubu je da postane toksičan" ali mu izgledi nisu tmurni.

Novinar France24 postavio je i pitanje odluke hrvatske vlade da u skladu sa sankcijama UN-a prekine poslovanje sa Sirijom, što je njezinu naftnu kompaniju Inu izložilo velikim gubicima.

"Dobro ste to postavili. Imali smo velike interese za zemlju veličine Hrvatske, to puno govori. Prihodi s naftnih polja u Siriji dostizali su 600 milijuna dolara godišnje. To je veliki novac, toga smo se morali odreći. To je cijena, to je cijena igre", rekao je.

Na pitanje može li jamčiti da hrvatske tvrtke više ne posluju sa Sirijom, odgovorio je protupitanjem o jamstvima da će se ugovor obnoviti kada se sukob u Siriji završi.

Milanović je u razgovoru izrazio uvjerenost da će Hrvatska pridonijeti Europskoj uniji svojim članstvom.

"Mislimo da možemo pridonijeti EU-u, ali se moramo specijalizirati...., odrediti prioritete i znati što nam je važno. Nastojati izvući koristi od članstva. Vjerujem da možemo pridonijeti i izvući koristi međusobno, za Europu i za Hrvatsku",

Korupcija

Komentirajući činjenicu da Hrvatska ulazi u članstvo dok je EU u egzistencijalnoj krizi, kazao je kako ljudi svaki dan prolaze kroz egzistencijalne krize i uče iz toga.

Na pitanje ima li njegova vlada sredstva da očisti zemlju od korupcije, Milanović je stanje usporedio s Augijevim štalama iz grčkog mita o Heraklu, što je sinonim za prljavštinu, nebrigu i zapuštenost, kazavši "nadam se, nadam se da imamo izgleda".

Na pitanje kako će osigurati da se korupcijski skandali ne ponavljaju u budućnosti, Milanović je rekao da su ti skandali stvar trenutka po povijesnim mjerilima, te da ne vjeruje da se mogu ponoviti i da je hrvatsko društvo naučilo lekciju.

Ocijenio je kako u samom terminu "borba protiv korupcije" ima nelogičnosti, jer kad morate početi tu borbu znači da korupcija već prožima sve, te naglasio je kako njegova vlada "neće dozvoliti da se to dogodi i da korupcija postane sveprožimajuća".

Na pitanje o sposobnostima Hrvatske da čuva istočne granice EU-a kada postane njezina članica, i o planiranom pridruženju Schengenskom režimu granica 2015., Milanović je kazao kako u tome ne vidi problem, s obzirom da su i Srbija i BiH u procesu približavanja Uniji. Milanović je otklonio mogućnost da bi Hrvatska mogla imati problema s ulaskom u Schengensku zonu, poput Rumunjske i Bugarske, podsjetivši da Hrvatska nije imala vize za većinu europskih zemalja još 90-ih godina, što govori da Hrvatska ni prije nije bila problem.

Kada je riječ o primjeru koji ulazak Hrvatske u EU predstavlja za susjedne zemlje, Milanović je kazao da će Hrvatska aktivno podupirati njihovo približavanje Bruxellesu i pokazivati im "naklonost" kao njihov partner, a ne učitelj ili mentor. Naglasio je da Hrvatska sa Srbijom, BiH i drugim zemljama regije, ostvaruje znatnu trgovinsku razmjenu te joj je u interesu da i one postanu dio zajedničkog tržišta.

Vezane vijesti

Pariz i Berlin žele snažniju uniju

Pariz i Berlin žele snažniju uniju

Francuska i Njemačka žele "ojačati gospodarsku, monetarnu a sutra i političku uniju", rekao je u srijedu Francois Hollande dočekujući njemačku… Više

Komentari

registracija
18/6/09

Papar, 28.03.12. 08:27

Kako je banda Ivice Mudrinića opljačkala državu?

Vjerovali ili ne, preko 90% dobiti HT-a, koja se svake godine izvlači iz naše države u Njemačku u Deutsche Telekom A.G. , ostvaruje se preko infrastrukture koja uopće nema uporabnu dozvolu!!!

http://pollitika.com/kako-je-banda-ivice-mudrinica-opljackala-drzavu


registracija
28/4/10

Zvonko, 28.03.12. 09:57

U ovakvim vremenima Hrvatskoj je potreban predsjednik vlade koji će reći: "Znam kako ćemo uspjeti" a ne koji će reći "NADAM se da imamo izgleda"!

Njegova rečenica dokazuje da pojma nemaju šta treba činiti i da su se predali stihiji! Ono, šta bude, bude...


registracija
11/1/10

fluid, 28.03.12. 10:01

Državno odvjetništvo (Mladen Bajić) te ostatak pravosuđa,su rak-rana Hrvatske.To je tako očito da već i malo dijete zna kako Hrvatska leži u invalidskim kolicima sa obje slomljene noge,upravo zbog pravosuđa.Pogledajte sve i jednu afer.Ili je očigledno mito i korupcija ili je totalna nesposobnost.Ali ,najčešće je sprega pravosuđe-politika-kriminalci.Kamensko je zoran prikaz.Mate Matić,odvjetnik Crljenjaka što god govori u svezi Kamenskog,ne laže.Sve je u skladu sa zakonom i Kutle nigdje nema kao potencijalnog vlasnika.To je točno.No to uopće nije tako.Naprosto je Kutle prepustio drugima svoje dijelove vlasništva a za određenu proviziju,ti nestvarni vlasnici,odraditi će i dio kazne za tu uslugu.Pravno nema dokaza protiv Kutle jer se opametio kako se to treba raditi.Problem je država i stroga namjera da se kriminal dogodi i provede.To se radi vrlo suptilno i zakukuljeno(zamršeno) tako da se onda stvari razvlače koliko je potrebno dok ne nastupe ili zastare ili zaborav.Orešar,Kutle,Pavić ,Todorić,pa to su žderači svehrvatske imovine.Oni su neprijatelji najprije ovog naroda a potom i države.Uz pomoć politike i korumpriranog pravosuđa,ostvaruju svoje mračne ciljeve a postojeće zakone nitko ne dira.Zato SDP politika i je politika kontinuiteta nakon HDZ-ove.Sve je gotovo isto.Nešto se mora promjeniti ,ne namjerom SDP-a ,nego zato što više nema ni love kao prije a nema više ni mogućnosti za prevelika kreditiranja vani.Zato se MORA promijeniti upravljanje državom.No,i sada će se pokušavati oteti što više i razdioba države na vlasnike i radnike,se nastavlja.Tuđmanov model.


registracija
5/5/10

katlin, 28.03.12. 11:06

Na čemu se bazira ta nada? Na statistici koja kaže da 10% zaposlenih ima plaću manju od 2500 kuna? A istovremeno ministar Jovanović predlaže da se nositeljima medalja iz doprinosa koji se izdvaja iz tih plaća daje mirovina od 8500 kuna. Ne recimo 3000 tisuće, što je veće od prosječne zarađene mirovine, već 1,5 prosječne plaća. A radnik odlaskom u mirovinu dobije 40% svoje zadnje plaće.
Medaljistima u 45. godini, a nama ostalima u 65.!
No, od vlade smo tako saznali da je za normala život potrebno, za 90% zaposlenih i 99,8% umirovljenika nedostižnih 8500 kuna, ali samo ako se bio sportaš na terenima koji su izgrađeni našim novcem, a svoju si lovu pospremio ili većina njih spiskala. Mi, kojima se priča o nadi trebamo sve to plaćati.


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika