02.03.2009. / 00:03

Autor: Hina

Pahor: Ništa od referenduma za ulazak Hrvatske u NATO, ali bi ga moglo biti za EU

Pahor je odbacio tvrdnju da je svojom politikom prema Hrvatskoj narušio stečeni ugled Slovenije u međunarodnoj zajednici te da je zbog blokade hrvatskih pristupnih pregovora rješenje graničnog pitanja "dalje nego ikad"

Pahor smatra da je njegova politika prema Hrvatskoj ispravnaPahor smatra da je njegova politika prema Hrvatskoj ispravnaSlovenski premijer Borut Pahor izjavio je u nedjelju u Bruxellesu da je zadovoljan što inicijatori referenduma o ulasku Slovenije u NATO savez neće prikupiti potrebnih 40.000 potpisa koji bi inače obvezali parlament da takav referendum i raspiše.

"Tako možemo očekivati da će ustavno pravo na prikupljanje potpisa biti sačuvano, a istodobno ih neće biti dovoljno da dođe do referenduma. Tako će ratifikacija hrvatskog pristupnnog protokola za koju su se odlučile tri četvrtine zastupnika u parlamentu stupiti na snagu, a Hrvatska će biti pozvana na summit NATO saveza u Strasbourgu i Kehlu", rekao je u nedjelju Pahor, kako su prenijeli slovenski mediji.

Slovenski je premijer rekao da je tu situaciju vezanu uz hrvatsko članstvo u NATO-u objasnio svim svojim sugovornicima s kojima se u nedjelju u Bruxellesu sastao na summitu EU-a.

Pahor je izjavio da je sa sugovornicima razgovarao i o zastoju u hrvatskim pristupnim pregovorima s EU-om, upozorivši ih da je referendum koji je iniciran u Sloveniji u povodu hrvatskog učlanjenja u NATO, moguć i u slučaju ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom, za koju će prethodno biti potrebna dvotrećinska većina u parlamentu.

Slovenija je, kako je poznato, blokirala hrvatske pregovore s EU-om tvrdeći da Hrvatska pokušava "prejudicirati granicu" sa Slovenijom, a to tumačenje je Hrvatska višekratno odbacila, uz stajalište da je spremna dati izjavu da nijedan dokument poslan Europskoj komisiji tijekom pregovora ne prejudicira granicu. Slovenija ta jamstva nije prihvatila i tvrdi da bi Hrvatska sve navodne dokumente kojima se granica prejudicira morala povući.

"Ne vidim ništa loše u svojoj politici prema Hrvatskoj"

Pahor je odbacio tvrdnju da je svojom politikom prema Hrvatskoj narušio stečeni ugled Slovenije u međunarodnoj zajednici te da je zbog blokade hrvatskih pristupnih pregovora rješenje graničnog pitanja "dalje nego ikad".

Na te tvrdnje bivšeg premijera Janeza Janše koji vodi najjaču oporbenu stranku u sadašnjem sazivu parlamenta, Pahor je u nedjelju u povodu prvih sto dana svoje vlade za komercijalnu televiziju POP-TV rekao da je prijašnja Janšina vlada desnog centra prva blokirala nastavak pristupnih pregovora Hrvatske s EU-om zbog neriješenih graničnih pitanja i da je tu situaciju naslijedio.

"Do blokade hrvatskih pristupnih pregovora došlo je u mandatu Janšine vlade. Odmah na početku mandata moje vlade pokušali smo za tu situaciju naći diplomatsko rješenje, a kada ono nije pronađeno, blokada je nastavljena", rekao je Pahor.

Pahor je odbacio i Janšine navode da je dodatno radikalizirao situaciju kad je osobno razgovarao s marginalnom Strankom slovenskog naroda (SSN) i drugim "nacionalističkim" skupinama, pozivajući ih da odustanu od prikupljanja potpisa u potporu referendumu kojim bi se onemogućio ulazak Hrvatske u NATO savez.

Pahor je izjavio da se s pokretačima inicijative za referendum sastao kada je parlament već ratificirao hrvatski pristupni protokol jer je tako s jedne strane učinio sve da domaća i strana javnost shvate da vlada ne podržava referendum, i to onda kad je spomenuta "egzotična" stranka već postala "gospodar sudbine" u procesu ratifikacije protokola jer na njegovo sazivanje imaju zakonsko pravo.

Pahor je odbacio i medijske kritike da "koketira s nacionalistima" i tvrdnje predsjednika države Danila Tuerka da "pretjeruje s politikom konsenzusa" u dogovaranju s oporbom i drugim skupinama.

Pahor je objasnio da se s oporbom dogovara i pokušava doći do rješenja konsenzusom u onim situacijama kad je to u "nacionalnom interesu" i kad za rješenja treba postići dvotrećinsku većinu glasova u parlamentu.

"Dogovori u vezi s Hrvatskom najbolja su ilustracija da je takva politika potrebna", izjavio je Pahor, najavljujući da će u utorak s predsjednicima svih parlamentarnih stranaka razgovarati o "modalitetima" očekivanog posredništva Europske komisije u graničnom sporu s Hrvatskom.

Pahor je rekao da Slovenija to posredništvo shvaća kao proces u kojemu se može postići konačno rješenje za međudržavnu granicu, ali isto tako i za nastavak hrvatskih pristupnih pregovora s EU-om.

"Naša je vlada već dala načelnu suglasnost za posredništvo, vjerujemo da će neku odluku donijeti i hrvatska vlada. Kad ne bi prihvatila posredništvo, Hrvatska bi u pogledu graničnog pitanja bila dovedena u kut", rekao je Pahor.

Ako i Hrvatska pristane načelno na medijaciju, onda ostaje dovoljno vremena za razgovore o "modalitetima medijacije" uz dijalog obiju strana i Europske komisije", rekao je Pahor.

Vezane vijesti

Opet palo staklo sa zagrebačkog Hoto tornja, ozlijeđen zaštitar

Opet palo staklo sa zagrebačkog Hoto tornja, ozlijeđen zaštitar

Sa zgrade Hoto tornja (zgrada T-coma) u Savskoj ulici u Zagrebu pao je komad staklene stijene pri čemu je ozlijeđen zaštitar, doznaje se u… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika