06.06.2009. / 20:04

nogomet

Hrvatska je povela već u prvoj minuti pogotkom Mladen Petrića, no Ševčenko izjednačuje u 13. Ukrajinci dolaze u vodstvo golom Gajeva u 54. minuti, a Modrić poravnava rezultat na 2:2 u 69. minuti. U samom finišu utakmice Ukrajinu dva puta spašava stativa

Atmosfera je u Maksimiru užarena (I.Š.)Atmosfera je u Maksimiru užarena (I.Š.)Petnaestak minuta prije početka utakmice između Hrvatske i Ukrajine u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. u Južnoafričkoj Republici stadion Maksimir gotovo je popunjen.
Otklonjena je i posljednja dilema oko udarne momčadi hrvatske reprezentacije. U prvih jedanaest igrat će Ivan Rakitić koji će ordinirati na lijevom boku.

Tijek utakmice:

GOL: 1:0 Petrić - 1. minuta

Tek što se krenulo s centra Hrvatska je izborila prekršaj na desnoj strani ukrajinskog šesnasterca. Slobodni udarc izveo je Srna, Pjatov brani, no lopta se odbija do Petrića koji je ubacuje u praznu mrežu s nekih dva-tri metra od gola Ukrajine.

Nakon početne dominacije Hrvatske Ukrajina je uspostavila ravnotežu, dok su se izabranici Slavena Bilića odlučili na povlačenje i prepuštanje jalove inicjative gostima.

10. minuta

Šut Srne s dvadesetak metara s desne strane preko gola.

11. minuta

Petrić pokušava s distance, no lopta odlazi pored vrata

GOL: 1:1 Ševčenko - 13. minuta

Nakon centaršuta s lijeve strane Rotan Ukrajina je izjednačila preko Andrija Ševčenka na 1:1. Šimunić se neobjašnjivo izmaknuo, a Ševčenko je s peterca glavom lako poentirao.

15. minuta

Još jedna šansa Ukrajine, Milevski je pobjegao hrvatskoj obrani po desnoj strani te je zaobišao istrčalog Runju, no povratnu loptu presjekao je Pranjić i otklonio opasnost.

23. minuta

Ševčenko je zbog ozljede morao napustiti teren, a umjesto njega Mihajličenko je uveo Seleznova.

U posljednjih nekoliko minuta gledamo rastrganu igre jedne i druge momčadi s puno pogrešaka u predaji lopte. Jednu izglednu akciju Hrvatske Olić je upropastio krivom predajom na bok prema Petriću.

Hrvatska je iznenada pritisnula zadnju liniju Ukrajine, a Pjatov panično izbacuje loptu u aut. U tijeku je 33. minuta.

35. minuta

Prizemni udarac Modrića s dvadestak metara lako zaustavlja Pjatov.

38. minuta

Pranjić s nekih dvadeset i tri metra šalje loptu preko gola Ukrajine.

Prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 1:1.

2. POLUVRIJEME

Bilić je povukao prvi potez, na početku drugog dijela izvukao je iz igre Jurića i Rakitića, a uveo Vukojevića i Leku, trenutačnog i bivšeg igrača Dinamo Kijeva.

GOL: 1:2 - Gaj 54. minuta

Nakon slobodnog udarca s lijeve strane kojeg je izveo Nazarenko Oleksej Gaj glavom je doveo Ukrajinu u vodstvo od 2:1.

59. minuta

Umjesto Olića u igru ulazi Mandžukić.

60. minuta

Petrić sa šest-sedam metara ne uspijeva prevariti Pjatova, lopta odlazi u korner.

GOL: 2:2 Modrić - 69. minuta

Odlična akcija Modrića i Mandžukića, duplim pasom izbacili su obranu Ukrajine, a Modrić je s lijeve strane nekih sedam-osam metara od gola Ukrajine prebacio Pjatova kojeg je lopta dirala ali je ipak završila u njegovoj mreži.

72. minuta

Sjajan slobodan Udarac Srne brani Pjatov

73. minuta

Srna ulazi u kazneni prostor Ukrajine, pada, no Hauge mu daje žuti karton zbog simulacije. Dojma smo da je mogao biti jedanaesterac.

Dominacija Hrvatske se nastavlja, redaju se napadi jedan za drugim.

74. minuta

Odličan udarac Petrića, ali preko gola.

76. minuta

Izlazi Nazarenko, ulazi Kaliničenko

77. minuta

Centaršut Srne s desne strane, Šimunić je kratak, lopta pada u peterac, a preko gola izbacuje jedan od Ukrajinaca.

81. minuta

Žuti karton zaradio je Jerko Leko, a nakon toga stvorila se gužva u kojoj je bilo simuliranja Ukrajinaca.

82. minuta

Stativa Modrića. Veznjak Tottenhama probio se u šesnaesterac Ukrajine po lijevoj strani, a zatim je sjajno šutirao desnom nogom, no ispriječila se stativa. Pjatov nije mogao reagirati.

90. minuta

Nova stativa Hrvatske, Petrić s 18 metara puca oštro po zemlji, no lopta pogađa lijevu stativu Pjatova.

Glavni sudac: Terje Hauge (Nor)

Pomoćnici: Steinar Holvik (Nor), Kim Haglund (Nor)

Četvrti sudac: Espen Berntsen (Nor)

Hrvatska: Runje 6 - Ćorluka 6, Kovač 6, Šimunić 6.5, Pranjić 6.5 - Srna 7, Modrić 7, Jurić 5.5 (Vukojević 45 - 6.5), Rakitić 5.5 (Leko 45 - 6) - Olić 6 (Mandžukić 59 - 6.5), Petrić 6.5
Izbornik: Slaven Bilić

Ukrajina: Pjatov 7 - Mandziuk 6, Kučer 6, Čingriskij 6, Ševčuk 6 - Nazarenko 6 (Kaliničenko 76), Gaj 6.5, Timoščuk 7 - Ševčenko 7 (Seleznov 23 - 6), Milevski 6.5, Rotan 6

6. Andora 6 0 0 6 2-19 0

Preostale utakmice: Ukrajina - Kazahstan, Engleska - Andora (10. lipnja), Bjelorusija - Hrvatska (12. kolovoza), Hrvatska - Bjelorusija, Ukrajina - Andora (5. rujna), Andora - Kazahstan, Bjelorusija - Ukrajina, Engleska - Hrvatska (9. rujna), Bjelorusija - Kazahstan, Ukrajina - Engleska (10. listopada), Engleska - Bjelorusija, Andora - Ukrajina i Kazahstan - Hrvatska (14. listopada).