30.01.2010. / 16:15

Autor: Ante Mihić, Ivica Medo

EP u rukometu: Velika pobjeda kauboja, Hrvatska u finalu na Francusku

Hrvatska je u polufinalu Europskog rukometnog prvenstva u Austriji svladala Poljsku 24:21 i u finalu će odmjeriti snage s Francuskom

Ivan Čupić (Foto: Igor Šoban)Ivan Čupić (Foto: Igor Šoban)

Hrvatska muška rukometna reprezentacija izborila je nastup u finalu Europskog rukometnog prvenstva. Nakon neizvjesnih i vrlo nervoznih prvih 30 minuta, momčad Line Červara još je jednom pokazala svoj karakter i sa rezultatom 24:21 pobijedila odličnu reprezentaciju Poljske.

Ovom pobjedom reprezentacija je dokazala da uz Francusku danas čini najbolju rukometnu reprezentaciju u Europi. Upravo će Francuska u sutrašnjem finalu biti priotivnik Hrvatskoj reprezentaciji, a ponovi li momčad igru iz posljednje dvije utakmice možda konačno dođe i vrijeme da Hrvatska osvoji zlatnu medalju na Europskom prvenstvu. Ali iščekujući sutrašnji finale osvrnut ćemo se malo na današnju utakmicu s poljskom, utakmicu u kojoj smo nakon slabijih 30 minuta u potpunosti preuzeli kontorlu igre u drugom poluvremenu i posve zasluženo izborili još jedno veliko rukometno finale.

U Prvom poluvremenu nije to bila Hrvastka kakvu smo imali prilike gledati protvi Danske, napad je bio spor, mučili smo se za svaki zgoditak i jedino odlična obrana glavni je razlog zašto je Hrvatska na kraju poluvremena gubila samo jednim pogotkom razlike. U prvom poluvrmenu jedini igrač koji se izdvajao u Hrvatskoj momčadi bio je Ivano Balić, koji je organizirao napade Hrvatske, ali i postizao vrlo važne pogotke u trenucima kada drugi nisu imali rješenja za Poljsku obranu. Problem lošije igre možda je bilo i nešto lošije izdanje Mirka Alilovića koji je obranio samo četiri lopte i nije bilo prilike da svojim obranama omogući brze kontre i polukontre svojim suigračima.

Važne obrane Alilovića

Drugo poluvrijeme Hrvatska je otvorila pogotkom Domagoja Duvnjaka, koji će se kasnije pokazati izrasti u glavnog igrača ovog polufinalnog susreta. Hrvatska je polako počela graditi svoju prednost, pa iako ona u nijednom trenutku nije prelazila 3 pogotka prednosti, Poljaci nisu pronalazili način kako da se približe Hrvatskoj. Iako Alilović nije briljirao u ovoj utakmici i na kraju utakmice je skupio samo 8 obran u vrlo važnim trenucima obranio je sedmerac Tluczynskom i još nekoliko teških lopti što je dalo "krila" hrvatskim igračima koji su podigli razinu igre i utakmicu uz odličnu igru priveli kraju.

Ako moramo izdvajati junake ove utakmice svako treba spomenuti Ivana Balića sa 5 zgoditaka i nizom odličnih asistencija, Ivana Čupića koji je zabijao sedmerce i održavao Hrvatsku prednost te Domagoja Duvnjaka koji je u drugih 30 minuta ovog polufinala pokkazao zašto je najplaćeniji i jedna od najboljih rukometapša svijeta. Uz njih trojicu i svi ostali igrači dali su veliki obol ovoj pobijedi, a sutra u 17:30 će se protiv Francuske boriti za zlatnu medalju na Europskom prvenstvu.

Momčad Line Červara jš je jednom napravila veliki uspjeh i osvajanje zlatne medalje bila bi kruna karijere nekih od igrača ove reprezentacije dok bi onim mlađima ona bila veliki poticaj da u budućnosti nastave tamo gdje je stala neponovljiva generacija Hrvatskoog rukometa. Uz Duvnjaka, Čupića, Alilovića i Štrleka zar netko uopće sumnja u to...

EP u rukometu, polufinale:

Hrvatska - Poljska 24-21

Francuska - Island 36-28 (16-14)

UŽIVO IZVJEŠTAJ: HRVATKA - POLJSKA 24:21

U drugom polufinalu Europskog rukometnog prvenstva u Austriji sastaju se Hrvatska i Poljska.

Pobjednik će u finalu koje je na rasporedu sutra u Beču, s početkom 17.30, odmjeriti snage s Francuskom koja je u prvom odigranom polufinalu razbila Island 36:28.

Dvorana Stadhalle u Beču kapaciteta 20.000 mjesta popunjena je do posljednjeg mjesta. Omjer navijača je podjednak.

Trenutačno traje predstavljanje momčadi, utakmica počinje za nekoliko minuta.

Hrvatska je dosadašnjih šest susreta zabilježila pet pobjeda i jedan remi, dok Poljska ima četiri pobjede, jedan remi i jedan poraz.

Suci dvoboja bit će Abrahamsen i Kristiansen iz Norveške.

Utakmica je počela. Poljska ima prvi napad i zabija pogodak. Strijelac je bio B. Jurecki. Hrvatska je počela utakmicu sa 6-0 obranom.

Žuti karton za Jaszku. Sedmerac za Hrvatsku. Čupić siguran, 1:1.

Igra se 3. minuta.

Prva obrana Mirka Alilovića, no lopta i dalje za Poljsku. Suci sviraju pasivan napad, lopta je za Hrvatsku.

Tonči Valčić postiže pogodak za vodstvo Hrvatske od 2:1.

Lijewski poravnava na 2:2.

Valčić je promašio, a Poljaci u kontri postižu pogodak. Strijelac Bielecki.

Hrvatska gubi loptu, no Poljaci su u kontri neoprezni, Vori krade loptu, a Poljaci ga fauliraju.

Štrlek poravnava na 3:3.

Igra se 8. minuta. Sedmerac za Poljsku.

TLUCZYNSKI siguran. 4:3 za Poljsku.

Odlična asistencija Balića prema Voriju koji sa šest metara pogađa Szmala. Lopta je za Hrvatsku, ali Štrlek pogađa stativu. Poljaci u napadu, ali lopta odlazi preko gola.

Hrvatska u napadu, u igru je ušao Buntić.

U tijeku je 11. minuta.

Valčić puca s distance, brani Szmal.

Bilecki diže vodstvo Poljske na plus dva, 5:3.

Ivano Balić postiže prvi pogodak iznenadnim šutem od parket. 5:4 za Poljsku.

Prekršaj u napadu Poljske, lopta za Hrvatsku i šansa za poravnanje rezultata.

Buntić pogađa, sada je 5:5.

U tijeku je 15. minuta.

Bielecki ponovno pogađa s distance. Poljska vodi 6:5.

Duvnjak preko vrata. Prekršaj u napadu Poljske. Lopta je za Hrvatsku.

Szmal brani udarac Buntića, lopta je za Poljsku.

Alilović brani udarac Bieleckog.

Zrnić poravnava na 6:6.

Lijewski pogađa, Poljska vodi 7:6.

Prvo isključenje na utakmici.

SIÓDMIAK je dobio dvije minute. No Hrvatska nije iskoristila igrača više, lopta je za Poljsku.

Jurasik pogađa za 8:6.

Drugi pogodak Balića, uhvatio je na krivoj nozi poljskog vratara.

Poljaci promašuju, no Vuković je zaustavljen u napadu, a Poljska poentira iz kontra napada.

9:7 za Poljsku.

Promašaje Balić, ali ni Poljaci nisu precizni. Lopta za Hrvatsku.

Igra se 25. minuta.

Balić iza leđa prema Voriju, ali ovaj ne dolazi do lopte. Poljaci u napadu.

Isključen je Vori. Alilović brani udarac s krila. Lopta je za Hrvatsku.

Balić sada igra na crti. Balić zabija pogodak.

U tijeku je 27. minuta prvog dijela, Poljska vodi 9:8.

Michal Jurecki promašuje šutem iz vana. Lopta za Hrvatsku, još deset sekundi s igračem manje.

Duvnjak opet ne pogađa. Posljka u napadu.

Michael Jurecki postiže pogodak. Poljaci vode 10:8.

U tijeku je 29. minuta.

Sedmerac za Hrvatsku nakon prekršaja na Vukoviću.

Čupić opet siguran, 10:9 za Poljsku.

Dvanaest sukundi do kraja prvog poluvremena. Alilović brani, lopta dolazi do Vorija, no nije belo vremena da se približi golu Poljaka, pa je morao pucati iz daleka.

Ostalo je 10:9 za Poljsku.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

DRUGO POLUVRIJEME

Hrvatska je izjednačila na početku drugogo poluvremena, zatim su Poljaci promašili sedmerac, odnosno Alilović obranio, pa je Duvanjl u kontri po prvi put doveo Hrvatsku u vodstvo.

Poljaci ponovno ne mogu protiv Alilovića koji brani udarac s distance.

11:10 za Hrvatsku i lopta za naše.

Duvnjak povećava na 12:10.

Poljaci smanjuju na 12:11.

Balić postiže pogodak u svojem stilu, iznenadnim udarcem s devet metara.

Lijewski smanjuje na 13:12.

U tijeku je 36. minuta.

Vuković je dobio udarac u glavu, Zoltak je dobio dvije minute. Hrvatska ima loptu i igrača više.

Zrnić s krila diže na 14:12.

Kontra za Hrvatsku, Štrlek promašuje zicer.

Prekršaj u napadu, poništen pogodak Lijewskog.

Čupić je realizirao sedmerac, plus tri za Hrvatsku, 15:12.

Napad za Hrvatsku.

Sedmerac za Poljsku. TLUCZYNSKI siguran.

Buntić isključen. Prekršaj Poljske u napadu.

Balić je preuzeo ulogu igrača-vratara.

Sedam metara za Hrvatsku. Izgleda da je Zrnić ozlijeđen.

Čupić siguran.

Poljska smanjuje na 16:14. Hrvatska gubi loptu u napadu.

Jaszka zabija pogodak, 16:15 za Hrvatsku.

Vuković postiže pogodak s devet metara. Dva razlike za Hrvatsku.

Michal Jurecki dalekometnim udarcem postiže pogodak. Probijanje Michala Jureckog.

U tijeku je 53. minuta.

17:16 za Hrvatsku.

Lopta za Poljsku, ali prekršaj Jaszke u napadu.

Duvnjak zabija iskosa, odmah kontra Hrvatske, Štrlek podiže na tri razlike.

19:16 za Hrvatsku.

Deset minuta do kraja utakmice.

Lijepa akcije Poljske završava pogotkom.

19:17 za Hrvatsku.

Sedam metara za Hrvatsku, nepropisno je zaustavljen Vori.

Čupić opet siguran, 20:17 za Hrvatsku.

Prekršaj u napadu Poljske.

Lacković ne uspijeva pogditi. Poljaci u kontri zabijaju. Dva razlike za Hrvatsku.

Hrvatska je kompletna.

Bomba Duvnjaka iz koraka s deset metara. 21:18 za Hrvatsku.

Igra se 55. minuta.

Kontra Hrvatske, Čupić zabija iako se okliznuo. Bio je to šesti pogodak Čupića na utakmici.

22:18 za Hrvatsku. Još pet minuta do kraja.

Michal Jurecki u rašlje. Tri razlike za Hrvatsku.

Promašaj Hrvatske. Ali lopta za Hrvatsku, Poljaci su dirali lotu u prostoru vratara.

Tri i pol minute do kraja i tri razlike za Hrvatsku. Poljski vratar brani, ali lopta dolazi do hrvatskih igrača.

Balić u proboju ipak zabija. Četiri razlike za Hrvatsku tri minute do kraja. To bi trbealo biti to.

23:19 za Hrvatsku.