07.02.2010. / 15:41

Autor: Deutsche Welle

DW: Crna Gora kao 'kriminalna oaza u europskom dvorištu'

Direktorica neovisnog podgoričkog tjednika "Monitor" Milka Tadić-Mijović pak kaže da kriminalci "peru" novac u Crnoj Gori, a da on potom ulazi u legalne tokove: "Veliki dio današnjeg gospodarskog sustava Crne Gore u stvari je sazidan novcima raznih kriminalnih grupa koje su se tu jednostavno ukorjenile"

Crnogorski premijer Milo Đukanović želi odvesti Crnu Goru u EUCrnogorski premijer Milo Đukanović želi odvesti Crnu Goru u EUMeđunarodne istrage protiv crnogorskih građana zbog organiziranog kriminala opet su u Crnoj Gori potaknule raspravu o oduzimanju imovine stečene kaznenim djelom. Zakon uskoro stupa na snagu, no mnogi su sumnjičavi.

Vlasti u Podgorici su uvjerene da će novi Zakon o kaznenom postupku, koji će u kolovozu stupiti na snagu, bitno doprinjeti borbi protiv organiziranog kriminala. Jer, on će sadržavati i odredbu o oduzimanju imovine stečene kaznenim djelom, na čemu su posebno inzistirale međunarodne organizacije i institucije.

Do sada je u Crnoj Gori bilo pravilo da se čak i nakon pravomoćne sudske presude nije diralo u imovinu osuđenika. Samo u pojedinim slučajevima su oduzimani novac i imovina stečeni konkretnim kaznenim djelom.

Prljav novac u legalnim tokovima

Inače, kriminalci ionako rijetko imaju imovinu upisanu na vlastito ime. Hoteli, vile, zgrade i računi s milijunima eura obično se vode kao vlasništvo bračnog druga, kuma ili poslovnog partnera.

Zarija Pejović iz oporbenog "Pokreta za promjene" (PzP) kaže za Deutsche Welle da je najveći problem Crne Gore to što su institucije stavljene pod političku kontrolu, pa se crnogorskim kriminalcima više sudi u susjednim državama nego u domovini: "Do trenutka dok se ne objavi ta činjenica, takvi građani u Crnoj Gori ne samo da uživaju ugled i autoritet vlasti, već su zaštićeni poput bijelih medvjeda."

Direktorica neovisnog podgoričkog tjednika "Monitor" Milka Tadić-Mijović pak kaže da kriminalci "peru" novac u Crnoj Gori, a da on potom ulazi u legalne tokove: "Veliki dio današnjeg gospodarskog sustava Crne Gore u stvari je sazidan novcima raznih kriminalnih grupa koje su se tu jednostavno ukorjenile."

Europa neće kriminalnu oazu u "svom dvorištu"

Tadić-Mijović smatra da EU i SAD ne mogu više dozvoljavati da se to događa "u dvorištu Europe". To stajalište dijeli i Zarija Pejović: "Nepostojanje administrativnih kapaciteta u Crnoj Gori za borbu protiv organiziranog kriminala neće biti samo problem koji će se provlačiti kroz izvješća Europske komisije vezana za Crnu Goru u procesu europskih integracija, već će neučinkovitost crnogorskih institucija postati problem i za zemlje regije u procesu pridruživanja Uniji. Smatram da Bruxelles vjerojatno neće dozvoliti da Zapadni Balkan postane generator organiziranog kriminala na području cijele Europe."

Prema procjeni PzP, dosljednom primjenom zakonskih propisa kriminalcima bi se svake godine mogla oduzimati imovina vrijedna više od pola milijarde eura, što je trećina proračuna države Crne Gore.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Đukanović se želi vratiti

Đukanović se želi vratiti

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) i nekadašnji crnogorski premijer Milo Đukanović ispituje teren u međunarodnim vodama za povratak na… Više

Komentari

registracija
10/1/10

crnogorac, 08.02.10. 07:29

Kako bi nasa drzava drugacije opstajala, da nema droge i sverca...


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika