09.04.2010. / 08:31

Autor: Deutsche Welle

Cenzura nikad vitalnija: Ruska hajka na umjetnike i 'zabranjena djela'

Pod optužbom da potiču međuvjerske i nacionalne sukobe, u Moskvi na optuženičkim klupama trenutno sjedi jedan kustos i umjetnički direktor. Da li je na pomolu novo razdoblje cenzure u ovoj zemlji?

Vladimir Putin i Dmitrij MedvedevVladimir Putin i Dmitrij MedvedevU Moskvi je upravo u tijeku pomalo neobičan sudski proces. Na optuženičkim klupama nalaze se nekadašnji kustos za suvremenu umjetnost Galerije Tretjakov, Andrej Jerofejev i njegov kolega, direktor (umjetničkog) Centra Saharov, Jurij Samodurov. U publici sudske dvorane sjede uglavnom starije žene koje se (na sav glas) mole - za ponovno uvođenje smrtne kazne kakva je postojala za vrijeme carske Rusije kada su svojim životima morali platiti svi oni koji su primjerice slikali ikone bez dozvole crkve, kao i za što veću kaznu optuženicima ovog procesa. No o čemu je zapravo riječ?

"Peepshow" nepodobnih umjetničkih radova

U ožujku 2007. godine u moskovskom Centru Saharov otvorena je izložba pod naslovom "Zabranjena umjetnost" u organizaciji dvojice optuženika na kojoj su se mogla vidjeti 24 umjetnička rada. Iako su se ovi radovi donedavno nalazili na popisu radova koje je Galerija Tretjakov zastupala, odnosno izlagala, ona su, prema riječima nekadašnjeg kustosa ove galerije Jerofejeva, "preko noći i bez ikakvog objašnjenja jednostavno skinuta s popisa". S obzirom da je prema njegovom mišljenju riječ o povredi umjetničkih sloboda i ponovnom uvođenju cenzure, Jerofejev je u znak prosvjeda upravo ta 24 rada uspio izložiti u Centru Saharov.

Na ulazu izložbenog prostora postavljen je natpis s upozorenjem da "izloženi radovi mogu naštetiti maloljetnim i psihički nestabilnim osobama", dok su se sama izložena platna mogla promatrati isključivo kroz rupe izbušene na zidu. Na ovom umjetničkom "peepshow-u" gledatelji su mogli vidjeti radove koji prikazuju tradicionalne ruske ikone napunjene kavijarom, razapetog Lenjina, ženske radikalne teroristice u crnim seksi haljinama u pozama à la Marilyn Monroe.

Sama bi izložba unatoč poznatim i cijenjenim imenima ruske suvremene likovne scene, poput Ilje Kabakova i Aleksandra Kosolapova, najvjerojatnije sama po sebi prošla prilično nezapaženo da 130 pravoslavnih vjernika i nacionalista nisu podigli optužnicu protiv Jerofejeva i direktora spomenutog Centra Saharov.

Umjesto poznavatelja umjetnosti - prestrašeni činovnici

Kako kaže kustos Andrej Jerofejev, ukoliko na kraju procesa i bude opužen, unatoč molitvama ruskih žena, u najgorem slučaju može računati sa svega nekoliko godina zabrane rada, odnosno eventualno i sa zatvorom - "u Rusiju se očito vraća razdoblje cenzure". Ono danas nije više toliko snažno kao što je to bilo primjerice za vrijeme nekadašnjeg predsjednika Brežnjeva, no od samog početka Putinove vladavine pa sve do danas nisu postavljene niti jasne zabrane niti dozvole takozvanih umjetničkih sloboda.

Tako u Rusiji odavno više ne postoje službe zadužene za cenzuru, ali mjesta direktora muzeja i vodećih galerija popunjavaju uglavnom činovnici - koji se doduše ne razumiju toliko u umjetnost, ali koji se navodno, istovremeno panično boje skandala, otvorenih diskusija i vlastite inkompetencije.

Njima se, kako kaže Jerofejev, "pridružuju fundamentalistički zastupnici crkve i nacionalisti, budući da dijele iste strahove - strahove od slobodnog, otvorenog društva u kojem se osjećaju ugroženima". A problem je u tome što su u međuvremenu doista uspjeli mnogim umjetnicima kao i kustosima utjerati strah u kosti. To, prema mišljenju Jerofejeva, potvrđuje i činjenica da su u posljednjih nekoliko godina mnogi ruski umjetnici i mladi kustosi napustili zemlju i danas rade u Parizu, Berlinu ili Dublinu.

Sve u svemu, bez obzira kako će se ovaj proces na kraju i završiti, u Rusiju se po svemu sudeći vraća razdoblje cenzure. Ono, prema mišljenju mnogih, naravno nije toliko intenzivno kao u vrijeme SSSR-a, ali, kako kaže spomenuti kustos, dovoljno je zabrinjavajuće samo po sebi.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Hrvatski gospodarstvenici u pohodu na rusko tržište

Hrvatski gospodarstvenici u pohodu na rusko tržište

Iako je od početka devedesetih Hrvatska s Rusijom potpisala 30-ak međudržavnih ugovora o raznim oblicima suradnje – od gospodarske do obrazovanja i… Više

Komentari

registracija
7/1/09

maggiore, 09.04.10. 12:37

Chlanak je prepun pretpostavki! Cenzura tam, cenzura vam. Rusko drushtvo je naj-nachitanije, a shto se likovne umjetnosti u zadnjih 15 god. tiche, naj-obrazovaniji.
To autor ovoga teksta ochito NEZNA.


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika