04.01.2011. / 10:58

Autor: Deutsche Welle

Propala optužnica za ratni zločin u selu Bukovici u Crnoj Gori: 'Farsa i sramota'

Kako tvrde mnogi crnogorski intelektualci i poznavaoci prilika, u slučaju Bukovica nije riječ samo o jednom u nizu ratnih zločina, već se radi o etničkom čišćenju

Podgorica (Wikipedia)Podgorica (Wikipedia)Crnoj Gora je bogatija za još jedan pravni skandal. Viši sud u Bijelom Polju je “zbog nedostatka dokaza” odbacio optužnicu državnog tužilaštva za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Bukovici kod Pljevlja. Iznenađenje, farsa, sramota.

Tako u najkraćem glase komentari neovisne javnosti u Crnoj Gori na oslobađajuću presudu sedmorici bivših pripadnika crnogorske policije i Vojske Jugoslavije iz Bijelog Polja. Jer, iako je državno tužilaštvo najavilo podnošenje žalbe na ovu sudsku odluku, malo je naznaka da se tim činom išta više može promijeniti. Kako tvrde mnogi crnogorski intelektualci i poznavaoci prilika, u slučaju Bukovica nije riječ samo o jednom u nizu ratnih zločina, već se radi o etničkom čišćenju. Naime, sa cijelog područja uz granicu s Bosnom i Hercegovinom, koje obuhvaća dvadesetak sela, nakon užasnih dešavanja početkom devedesetih godina 20. stoljeća izbjegli su svi Bošnjaci – oko 300 osoba.

Tada je šest osoba ubijeno, deseci su prošli mučenja i maltretiranja, njihove kuće i vjerski objekti su zapaljeni. Novinar Sead Sadiković, koji je o zločinu u Bukovici snimio dokumenatrni film “Praznina”, kaže za Deutsche Welle da se radi o farsi za zemlju koja je nedavno dobila status kandidata za člana Europske unije. “Već je samo optuživanje sedmorice običnih policajaca i vojnika za sistematski ratni zločin predstavljalo jednu razina te farse. Ne optužiti nikog iz komandne strukture bila je jasna poruka kuda taj proces vodi. Kada se u presudi kaže da ‘žrtve genocida nisu legitimirale svoje batinaše’, znači nisu im tražili osobne karte dok su ih mlatili, to već znači da sudski slučaj prerasta u tragikomediju koja se objavljuje nekoliko sati prije Nove godine, da bude i veselije i tužnije.

Ali, tko zna zašto je to dobro. Jer, možda nekih narednih godina za ovaj zločin u kome je stradalo na stotine ljudi odgovaraju pravi krivci, inspiratori i nalogodavci”, dodaje Sadiković. U sudskom procesu svjedočio je, inače, i šef crnogorske policije Veselin Veljović, koji je početkom devedesetih bio načelnik policije u Pljevljima. On je rekao da je sve što se dešavalo u Bukovici bilo u skladu s odlukama i ovlastima državnih organa. A to, po Veljoviću, znači da nitko ne snosi pojedinačnu odgovornost za žrtve i razaranja!

Urednik neovisnog podgoričkog tjednika “Monitor” Veseljko Koprivica je za Deutsche Welle izjavio kako treba pokrenuti novi proces u svrhu pronalaženja i kažnjavanja inspiratora, nalogodavaca i izvršioca ovog zločina. “To je iznenađujuća poruka Crne Gore i okruženju i međunarodnoj javnosti i još jedan dokaz da u njoj nema političke volje da se suoči sa svojom nedavnom prošlošću. Nadam se da crnogorskom pravosuđu ovaj slučaj neće biti primjer da na isti način okonča i aktualno suđenje za još jedan ratni zločin, a to je suđenje za deportaciju bosansko-hercegovačkih izbjeglica iz Crne Gore u proljeće 1992. godine.” Za taj zločin pred Višim sudom u Podgorici sudi se devetorici bivših visokih pripadnika crnogorske policije.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Đukanović se želi vratiti

Đukanović se želi vratiti

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) i nekadašnji crnogorski premijer Milo Đukanović ispituje teren u međunarodnim vodama za povratak na… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika