23.04.2011. / 12:13

Autor: Deutsche Welle

Brutalna i podmukla akcija sirijskog predsjednika protiv prosvjednika

U petak na prosvjedima nakon molitve, u većim gradovima Sirije život je izgubilo najmanje 88 osoba. Predsjednik al-Asad se s demonstrantima obračunava na neviđeno brutalan način.

Prosvjedi u Siriji (Reuters)Prosvjedi u Siriji (Reuters)Vlada sirijskog predsjednika Bašara al-Asada obračunava se s prosvjednicima režima na sve brutalniji način. Kako javljaju organizacije za ljudska prava i članovi političke oporbe, snajperisti u civilu,očigledno pripadnici državnog aparata, su u petak usmrtili najmanje 88 demonstranata. No, prosvjedi se usprkos smrtnoj opasnosti i dalje nastavljaju. Proteklih je dana u Siriji sveukupno na ulice izašlo više od 100.000 osoba, čime su ovi prosvjedi do sada najmasovniji u povijesti ove zemlje uopće.

Navodne reforme i novi zakoni

Ono što najnoviju akciju predsjednika al-Asada na neki način ne čini samo posebno brutalnom već i izuzetno podmuklom je činjenica da je on u četvrtak ukinuo izvanredno stanje koje je u Siriji trajalo gotovo pet desetljeća. Istodobno, ukinut je i rad zloglasnih sudova snaga državne sigurnosti čime je Bašar al-Asad zapravo navodno započeo s uvođenjem reformi koje su građani ove zemlje proteklih mjeseci u svojim prosvjedima uporno zahtijevali. Osim toga, uveden je i zakon o legalizaciji javnog okupljanja, odnosno, masovnih demonstracija. Samo u Asraai, gradu na jugu Sirije, smrtno je stradalo najmanje 18 prosvjednika, u gradu Homsu 16, dok je u predgrađima glavnog grada Damaska život izgubilo oko 7 osoba. Točan broj ozlijeđenih za sada nije poznat.

Kako tvrde prosvjednici, policija u uniformi koristila se „samo" suzavcem, dok su zapravo glavni dio „posla" obavljali očigledno pripadnici snaga sigurnosti u civilu - snajperisti koji su se u manjim ili većim grupama nalazili na krovovima odakle su pucali u okupljene demonstrante izazivajući time masovnu paniku, strah i naravno smrt. Državni mediji, primjerice novinska agencija Sana, međutim navodi kako nije riječ o članovima policije u civilu već o „neidentificirani naoružanim osobama, koje su pripadnici sigurnosnih snaga u najvećem broju već uhitili". Organizacije za zaštitu ljudskih prava i oporba odbacuju ove navode, tvrdeći kako je u „ policijskoj državi Siriji u potpunosti nemoguće da se neke druge grupe osim državnih uopće mogu organiziratai i još k tome nabaviti oružje za toliki broj ljudi".

Kritike iz inozemstva

Brutalno obračunavanje s prosvjednicima naišlo je na velike kritike u velikom dijelu svijeta. Jedan od prvih se službeno oglasio glavni tajnik Ujedinjenih naroda, Ban Ki Moon tražeći od vlade u Damasku da odmah obustavi nasilje i započne s učinkovitom i transparetnom istragom svih smrtnih slučajeva. I američki predsjednik Barack Obama je na najoštriji način osudio „agresivnu akciju protiv sirijskog naroda".

U prosvjedima koji u Siriji traju već mjesecima, smrtno je stradalo oko 300 osoba, dok je prema nekim procjenama, više tisuća ozlijeđeno. Prosvjednici koji su ovog petka zapravo samo tražili uvođenje određenih reformi kao i ukidanje izvanrednog stanja, sada traže odlazak Bašara al-Asada s mjesta predsjednika. Ovakvi zahtjevi kao i scene koje su se proteklih sati mogle vidjeti u Damasku, kada su primjerice demonstranti srušili spomenik oca sadašnjeg predsjednika, Hafisa Asada, i u potpunosti ga nogama uništili - do prije četiri tjedna su prema mišljenju mnogih poznavatelja situacije u Siriji, zapravo bili nezamislivi.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

SAD od ruske tvrtke kupuje helikoptere za Afganistan

SAD od ruske tvrtke kupuje helikoptere za Afganistan

Pentagon je obavijestio Kongres o planovima nabavke dodatnih helikoptera za Afganistan od Rosoboronexporta, ruske tvrtke koju neki američki… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika