07.06.2011. / 12:00

Autor: Deutsche Welle

Srbiji očekuje do kraja godine status EU kandidata

Srbija očekuje da do kraja godine dobije status kandidata, a da na proljeće 2012. počne pristupne pregovore sa EU. Uhićenjem Ratka Mladića zatvorilo se jedno poglavlje povijesti, konstatirali su Tadić i Van Rompuy u Bruxellesu

Boris TadićBoris Tadić„Uhićenjem Ratka Mladića, Srbija je napravila značajan korak ka svojoj punoj ulozi u današnjoj Europi", izjavio je predsjednik Savjeta EU Herman van Rompuy, poslije razgovora sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem u Bruxellesu. Navodeći da će Srbija u ostvarivanju svoje evropske perspektive imati podršku i pomoć EU, Van Rompuy je dodao: „Put naprijed je i dalje težak, ali velika prepreka je otklonjena. Srbiji se sada otvara nova mogućnost i bilo bi dobro da se napravi što više progresa na tom putu."

Sa duge strane, predsjednik Srbije je odgovorio da je hapšenjem Ratka Mladića „zatvoreno poglavlje bliske povijesti" i da je zemlja sada fokusirana na reforme, završetak suradnje sa Haagom i poboljšanje života svojih građana: „Možete računati na nas u procesu ispunjavanja reformi, ali i u procesu stvaranja boljeg sistema vrijednosti, koji će biti u skladu sa evropskim. Suradnja sa Haagom je bitna zbog naše moralne odgovornosti, zbog našeg pravnog sistema i naših obaveza, ali prvenstveno zbog nas samih", rekao je Tadić.

Predsjednik Tadić je dodao da očekuje da Srbija, ispunjavajući predviđene uvjete, do kraja godine dobije status zemlje kandidata za članstvo u EU, a da pregovore o pristupanju počne na proljeće 2012.

„Crvene linije" po pitanju nezavisnosti Kosova

Za Van Rompuya čin hapšenja i izručenje Ratka Mladića Tribunalu u Haagu predstavlja prekretnicu, kako za Srbiju, tako i za regiju i međunarodnu pravdu. On se nada da će taj čin ragiju Zapadnog Balkana dovesti korak bliže pomirenju, stabilnosti i dugotrajnom miru: „Regionalna suradnja i pomirenje, kao i napredak na putu evrointegracija, služe kao garancija da se prošlost više nikada neće ponoviti", naglasio je Rompuy.

Istovremeno, Boris Tadić poručuje da biti predsjednik Srbije ne znači voditi računa isključivo o svojoj zemlji: „Povezani smo međusobno, živjeli smo zajedno desetljećima i vjekovima, i uvjeren sam da je naše zajedničko konačno odredište EU. Želim da vidim cijelu regiju u EU."

I dok se Van Rompuy osvrnuo i na pitanje razgovora Beograda i Prištine, uz riječi da se i drugi izazovi mogu riješiti uz hrabrost, viziju i odlučnost, srpski predsjednik je podvukao da je Srbija spremna učiniti sve da se dođe do poboljšanja života ljudi na Kosovu, ali je podvukao da i Srbija ima „crvene linije" i da ni na koji način neće pristati na posredno ili eksplicitno prizna jednostrano proglašenu nezavisnosti Kosova.

Napisala: Marina Maksimović, Bruxelles

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Više od 40 ljudi, među kojima više od 20 pripadnika kosovske policije, ozlijeđeno je u četvrtak ujutru u sukobu skupine srbijanskih građana i… Više

Komentari

registracija
12/12/10

Klarens, 08.06.11. 05:09

SVI SVE ZNAJU !!!
A shtio nam je onda
SVE TO TREBALO ???
Pa sve se to znalo i
1965 !!!!
Koliko
ZLA ?????
ZASHTO ???
A moglo nam je svima biti
Puno , puno
UGODNIJE !!!
Dodushe nebismo uspjeli
SPISKATI
500 000 000 000 EURA !!!
Naime vjerovali vi to moji mili sitnozubci
Ili ne
BROJKE NE LAZHU !!
EX SFRJ......
Bacila u vjetar
DUGOCHNU BUDUCHNOST !!!


registracija
12/12/10

Klarens, 08.06.11. 05:11

DUGOROCHNU
DUGOROCHNU
DUGOROCHNU
..............................................
BUDUCHNOST
Koliko ljudskih vjekova
Za snove
UMOBOLNIKA
Crnih i Crvenih
A i onih
DVOLICHNIH
Onih u obje boje
Ali ti se ne
BROJE !!!


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika