12.06.2011. / 14:01

Autor: Hina

Janšina stranka predlaže promjene za prijevremene izbore

Ustavni zakon koji predlaže Janšin SDS predviđa da parlament u određenim situacijama može glasovati o svom raspuštanju prije isteka redovnog mandata, kako bi se proveli prijevremeni izbori, te spriječila blokada odlučivanja i politička kriza koja može štetiti državi

Janez JanšaJanez JanšaVodeća slovenska oporbena stranka u nedjelju je objavila prijedlog ustavnog zakona za izvedbu prijevremenih izbora, te najavila da će ga u ponedjeljak poslati u zakonodavni postupak i predložiti na potpisivanje svim strankama u parlamentu.

"Promjena sadašnjeg ustava, te ustavni zakon koji regulira postupak za provođenje prijevremenih izbora jedina su realna opcija za situaciju u kojoj se našla država. Potrebno je što prije oblikovati koaliciju koja će imati dovoljno visok stupanj kredibilnosti za provođenje potrebnih reformi", navela je u izjavi za javnost Slovenska demokratska stranka (SDS) koju vodi bivši premijer Janez Janša.

Janša, koji bi po anketama javnog mnijenja na eventualnim prijevremenim izborima pobijedio, već duže vremena tvrdi da Pahorova vlada lijevog centra Sloveniju ne može izvući iz ekonomske krize nego je "sve većim zaduživanjem" i pogrešnim odlukama vodi u još dublju, pa su potrebni izbori i smjena na vlasti.

Ustavni zakon koji predlaže Janšin SDS predviđa da parlament u određenim situacijama može glasovati o svom raspuštanju prije isteka redovnog mandata, kako bi se proveli prijevremeni izbori, te spriječila blokada odlučivanja i politička kriza koja može štetiti državi.

Zastupnici bi se o takvom prijedlogu izjašnjavali na prijedlog vlade ili najmanje 20 zastupnika u parlamentu, i to javnim pojedinačnim glasovanjem. Za raspuštanje parlamenta s ciljem održavanja prijevremenih izbora bila bi potrebna natpolovična većina, znači glasovi 46 od ukupno 90 zastupnika.

U slučaju da ustavni zakon bude potvrđen potrebnom dvotrećinskom većinom u sadašnjem sazivu i ako bi se većina u parlamentu izjasnila za prijevremene izbore, predsjednik republike morao bi ih raspisati, a mandat sadašnjeg parlamenta istekao bi s konstituirajućom sjednicom novoga. Tako bi parlamentarni izbori postali mogući do kraja ove godine, prije redovnog roka predviđenog za 2012. godinu.

Po sadašnjem ustavu, raspisivanje prijevremenih izbora je opcija koja dolazi u obzir samo u slučaju da nakon izglasavanja nepovjerenja aktualnom premijeru parlament u tri pokušaja ne uspije imenovati novog mandatara prijelazne vlade.

Vezane vijesti

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenska središnja banka upozorila je u srijedu na rastuće gubitke slovenskih banaka zbog čega se i dalje smanjuju mogućnosti kreditiranja… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika