08.04.2008. / 11:37

Autor: Katarina Zorić

SRBIJA

Tadić: Zločinci se moraju kazniti bez obzira na nacionalnost

"Odluka Tribunala u slučaju Haradinaja apsolutno je nepravična i Srbija to ima pravo kazati, ali bilo bi dobro da se političari suzdrže od emotivnih reakcija, jer ni u kakvim okolnostima interes građana Srbije ne smije biti ugrožen", rekao je Tadić

Srbijanski predsjednik Boris Tadić smatra da rane izazvane sukobima tijekom 90-ih godina neće zacijeliti ako se počinitelji zločina ne kazne. Tadić je za beogradski "Blic" istaknuo da je u interesu Srbije i njenih građana da se osumnjičeni za najstrašnije zločine nađu pred sudom.

"Misli li itko da će se ikada zacijeliti rane u sukobima devedesetih ukoliko se zločinci ne kazne. I to svi koji su krivi, bez obzira na naciju kojoj pripadaju", rekao je Tadić.

Upitan da komentira oslobađajuću presudu pred haškim sudom bivšem kosovskom vojnom i političkom čelniku Ramushu Haradinaju, legitimnost suda nakon takve presude i daljnju suradnju sa sudom u Haagu, Tadić je kazao da je pravo pitanje "je li u interesu Srbije i njenih građana da se osumnjičeni za najstrašnije zločine slobodno šeću ili je bolje da dobiju mogućnost na sudu se suočiti s optužbama i braniti se".

"Odluka Tribunala u slučaju Haradinaja apsolutno je nepravična i Srbija to ima pravo kazati, ali bilo bi dobro da se političari suzdrže od emotivnih reakcija, jer ni u kakvim okolnostima interes građana Srbije ne smije biti ugrožen. Parole ne mogu biti zamjena za odgovornu državnu politiku", smatra Tadić.

Na pitanje misli li da se Haški sud više ne može navoditi kao prepreka za proces integracije Srbije u EU, Tadić je odgovorio kako bi bilo "za Srbiju mnogo korisnije i bolje da se ni Kosovo, a ni suradnja s Haagom, ne zloupotrebljavaju u predizbornoj retorici".

"Nije dobro davati olake izjave kako bi se dobio koji glas, a nemati odgovornost za posljedice izrečenog", kazao je srbijanski predsjednik.

Odgovarajući na pitanje što misli o pozivu NATO-a Srbiji na intenziviranje dijaloga te treba li Srbija uopće prihvatiti takav poziv, Tadić je odgovorio da Srbija treba unapređivati svoj status u programu Partnerstvo za mir i kroz njega poboljšavati i svoj vojni potencijal i međunarodni položaj, kao ključni faktor mira i stabilnosti na Balkanu.

"Sve druge odluke, kada za to dođe vrijeme, donijeti će građani Srbije, čije je to demokratsko pravo koje im ne smije oduzimati nijedna stranka niti pojedinac", zaključio je Tadić.

Vezane vijesti

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Više od 40 ljudi, među kojima više od 20 pripadnika kosovske policije, ozlijeđeno je u četvrtak ujutru u sukobu skupine srbijanskih građana i… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika