08.07.2009. / 18:05

Autor: Hina

Srbijanska novinarska udruga tužila medije zbog huškanja na rat

"Smatramo ih suodgovornima za ratna zbivanja na prostoru bivše Jugoslavije, koja su uzrokovala goleme materijalne gubitke i ljudske žrtve te najstrašnije ratne zločine", ističe u pripćenju NUNS

Radio-televizija Beograd, Radio-televizija Novi Sad, dnevni listovi "Politika" i "Večernje novosti" i drugi mediji poticali su na rat i nasiljeRadio-televizija Beograd, Radio-televizija Novi Sad, dnevni listovi "Politika" i "Večernje novosti" i drugi mediji poticali su na rat i nasiljeSrbijanska neovisna novinarska udruga NUNS u srijedu je kazneno prijavila nekoliko srbijanskih medija jer su, kako se navodi u priopćenju te udruge, svojim utjecajem i značenjem u medijskom prostoru i kao državna medijska poduzeća provodili ratnohuškačku promidžbu.

Prijavljene su odgovorne osobe i novinari u Radio-televiziji Beograd, Radio-televiziji Novi Sad, dnevnim listovima "Politika" i "Večernje novosti" i drugim medijima.

Izvršni odbor NUNS-a smatra da su pojedini mediji u Srbiji potkraj 80-ih i u početku 90-ih godina 20. stoljeća, tijekom raspada SFRJ, najprije znatno pridonijeli rastu međunacionalnih nesnošljivosti i mržnje, a zatim se i izravno stavili u službu ratne promidžbe, stoji u priopćenju.

Dodaje se kako je medijsko manipuliranje u širenju nacionalne i vjerske mržnje preraslo u otvoreno poticanje diskriminacije i neprijateljstva, čime su stvorene psihološke pretpostavke za najbrutalnije ratno nasilje i zločine.

"Smatramo ih suodgovornima za ratna zbivanja na prostoru bivše Jugoslavije, koja su uzrokovala goleme materijalne gubitke i ljudske žrtve te najstrašnije ratne zločine", ističe u pripćenju NUNS.

Reagirajući na potez NUNS-a, predsjednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović izjavila je kako nema sumnje da su srbijanski, ali i drugi mediji na području bivše Jugoslavije, uoči raspada zemlje i tijekom ratova pridonosili rastu međunacionalne nesnošljivosti i mržnje.

Glasnogovornik srbijanskog tužiteljstva za ratne zločine Bruno Vekarić u početku lipnja kazao je da se to tužiteljstvo počelo baviti mogućom odgovornošću pojedinih glasila i novinara za poticanje na ratne zločine, objasnivši kako su izravan povod tomu bili završetci suđenja za ratne zločine počinjene u Zvorniku i Vukovaru.

Vekarić je tada precizirao da su u skupini koja analizira prijeporne tekstove i emisije ne samo novinari nego i poznavatelji medijske problematike i medijskog prava, među kojima su i sveučilišni profesori te da, ovisno o nalazu analize, tužiteljstvo treba utvrditi ima li u tim slučajevima elemenata kaznenog djela.

Vezane vijesti

Cameron u četvrtak na saslušanju o etici u medijima

Cameron u četvrtak na saslušanju o etici u medijima

Britanskog premijera Davida Camerona u idući četvrtak će saslušati povjerenstvo koje istražuje povezanost medija i vlasti, nakon skandala zbog… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika