24.01.2010. / 13:12

Autor: Deutsche Welle

Oštre riječi oko BiH zabrinule EU: 'Dodikove prijetnje su dio predizborne kampanje'

BiH i regija i dalje predstavljaju zabrinutost Europskoj uniji, izjavila je u New Yorku Catherin Ashton, povjerenica EU-a za vanjsku politiku. Europska se unija suprotstavlja svemu što bi značilo “povratak na staro”.

Stjepan Mesić i Milorad DodikStjepan Mesić i Milorad DodikNajnovija, neočekivano oštra retorika između odlazećeg predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića i srbijanskog predsjednika Borisa Tadića koja je stigla sve do Ujedinjenih naroda u New Yorku, upravo oko Bosne i Hercegovine, nije kako se čini ostala neprimjećena ni od strane Europske unije. Čelnici EU-a suprotstavljaju se svakoj retorici koja bi značila "povratak na staro", bilo da je riječ i o već pokrenutoj predizbornoj kampanji u BiH.

BiH - jedna od važnih tema

Lady Catherine Ashton izjavila je kako je pored aktualnog Haitija i ostalih globalnih tema, već na svom prvom susretu s glavnim tajnikom UN-a Ban Ki Moonom, uspjela razgovarati i o situaciji na Balkanu. Ova regija Uniji i dalje predstavlja predmet zabrinutosti, posebno kada je u pitanju situacija u BiH. Uostalom, odavno se o BiH na taj način nije govorilo u UN-u.

"Jedna od tema na koju posebno obraćam pažnju, u ovih mojih prvih nekoliko tjedana u uredu EU-a, je kako da podržimo razvoj upravo u toj zemlji, prepoznajući puls različitih zajednica u državi, dok se one pripremaju za nadolazeće izbore u listopadu ove godine. I da građanima pokažemo koristi koje mogu dobiti od strane Europske unije, kada već govorimo o tom razvoju u Bosni", izjavila je Ashton.

Ashton oprezno birala riječi

Iako je pomno birala riječi, Ashton je zapravo spomenutu balkansku političku retoriku, posebno onu koja se odnosi na prijetnje vodstva Republike Srpske o raspisivanju referenduma o odcjepljenju RS od neovisne i međunarodno priznate BiH, smjestila na pravo mjesto. Zapadni analitičari gotovo su sigurni da je Dodikova "referendumska" retorika već dio predizborne kampanje za listopad. Osvrćući se na ranije iskazanu zabrinutost zbog "prijetnji" referendumom u RS, Ashton je dodala:

"Ono zbog čega se zabrinjavam je prije svega to kako ćemo biti sigurni da ćemo ostati na kursu izgradnje jedne države, na putu podržavanja te zemlje i da pored toga osiguramo budućnost te zemlje pokraj EU-a, te da ona na kraju bude dio EU. U isto vrijeme moramo biti sigurni da podrška svim zajednicama u BiH bude takva, da one podjednako budu uspješne u svojoj zemlji."

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Egzodus ministara

Egzodus ministara

Članovi Vlade Federacije BiH iz redova SDP-a BiH, kojima se priključio Desnica Radivojević, dojučerašnji član Stranke demokratske akcije (SDA),… Više

Komentari

registracija
8/7/09

bankar, 24.01.10. 15:59

SVE PEDERČINE EUOVCI


registracija
17/1/10

pitman, 24.01.10. 16:29

Dodik,Pupovac Tadic rade po istom nalogu ..Srbi se nesmije shvacat kao ozbuljan faktor u regiji sve dok ne izruce ratne zlcince odustanu od Kosova i od tkz tepublike Srpske


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika