02.08.2010. / 13:10

Autor: Deutsche Welle

DW: Nema više dijaloga nakon ovakve srpske Rezolucije o Kosovu?

Uoči najavljene sjednice Vijeća sigurnosti UN-a o Kosovu, analitičari ocjenjuju da Rezolucija Srbije može biti prepreka za otvoren dijalog između Prištine i Beograda. Kosovski Srbi smatraju da je sve u rukama velikih sila.

Vijeće sigurnosti UN-aVijeće sigurnosti UN-aRazgovori o Kosovu u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) moraju za osnovu imati savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde, kaže Ramadan Iljazi, direktor pokreta „Folj" iz Prištine. On se nada da će Vijeće donijeti konstruktivnu odluku.

„Eventualno slanje Rezolucije na usvajanje Generalnoj skupštini UN zakompliciralo bi proces, zakompliciralo bi međuetničke odnose na Kosovu... vjerujem da će mišljenje Suda biti dovoljno za daljnji napredak, jer je sada jasna legalnost nezavisnosti Kosova", kaže Iljazi.

Naći kompromisno rešenje

Daljnja priznanja Kosova neće mnogo zavisiti od diplomatskih aktivnosti Prištine i Beograda, smatra Ranđel Nojkić, predsednik kosovskog ogranka Srpskog pokreta obnove (SPO). Glavnu ulogu odigrati će velike svjetske sile, kaže Nojkić i dodaje da je upravo zato Beograd trebao obaviti šire konzultacije u vezi s Rezolucijom koju je predao Ujedinjenim narodima.

„S obzirom da je jedan od prioriteta, pored Kosova, i ulazak Srbije u Europsku uniju, onda smatram da je trebalo napraviti vrlo jasne konzultacije i sa zemljama EU, ali i s onim zemljama koje zastupaju interese Srbije i pokušati naći neko kompromisno rješenje", kaže Nojkić.

Rezolucija Srbije koči otvorene pregovore

Ramadan Iljazi ističe da se ne može govoriti o pregovorima između Kosova i Srbije sve dok postoje stalni pokušaji da se blokiraju priznanja Kosova.

„Ukoliko Srbija želi razgovarati s Prištinom o tehničkim pitanjima, onda treba prestati s rezolucijama, zato što eventualna Rezolucija kakvu Srbija predlaže u UN, osigurava samo uvjetovane, a ne i otvorene i iskrene razgovore dviju strana", kaže Iljazi.

Imajući u vidu da pet članica EU nije priznalo kosovsku nezavisnost i da Unija vodi integracijske procese i sa Srbijom i s Kosovom, EU ne bi mogla rukovoditi pregovorima između Prištine i Beograda, kaže Iljazi. Ono što je sigurno, dodaje on, je da su i Albanci i Srbi na Kosovu spremni ići naprijed i zato i Priština i Beograd trebaju prestati s političkim igrama i dopustiti razvoj normalnog života na Kosovu.

Srbi da se brane kroz kosovske institucije

Istovremeno, Ranđel Nojkić ističe da, bez obzira na političku borbu oko Kosova, Srbi moraju sudjelovati u radu kosovskih institucija i u njima braniti svoje interese.

„Ukoliko bi Beograd podržao Srbe da aktivno sudjeluju u institucijama, onda bi sa sebe skinuo jedan dobar teret odgovornosti jer sada za sve što je negativno po pitanju sudjelovanja Srba u institucijama stavlja se na teret Beograda", kaže Nojkić.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Više od 40 ljudi, među kojima više od 20 pripadnika kosovske policije, ozlijeđeno je u četvrtak ujutru u sukobu skupine srbijanskih građana i… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika