11.08.2010. / 14:35

Autor: Hina

Srbijanska ministrica pozdravlja odluku o izručenju Sretka Kalinića

Molbu za izručenjem Kalinića Srbija je Hrvatskoj uputila 11. lipnja, tri dana nakon što je Kalinić teško ranjen iz vatrenog oružja, a tako ranjenoga taj ga je dan pokraj jezera u Rakitju pronašao prolaznik, nakon čega je operiran u Zagrebu a kasnije je prebačen u zatvorsku bolnicu

Srbijanska ministrica pravosuđa Snežana Malović Srbijanska ministrica pravosuđa Snežana Malović Srbijanska ministrica pravosuđa Snežana Malović u srijedu je izrazila zadovoljstvo odlukom županijskog suda u Zagrebu da Srbiji izruči Sretka Kalinića, u Srbiji osuđenog na 30 godina zatvora zbog ubojstva predsjednika srbijanske vlade Zorana Đinđića.

"Ova odluka prvi je slučaj izručenja na temelju ugovora o izručenju koji su Srbija i Hrvatska potpisale prije mjesec dana, a koji predviđa mogućnost izručenja vlastitih državljana za kaznena djela organiziranog kriminala i korupcije. Također, ona predstavlja još jednu potvrdu dobre suradnje koja postoji između dviju zemalja", kazala je Malović za Hinu.

Napomenuvši kako odluka o izručenju Kalinića nije konačna te da protiv nje postoji mogućnost podnošenja žalbe višem sudu, Malović je kazala kako, usprkos tome, očekuje da će nadležna hrvatska tijela donijeti i konačnu odluku o izručenju Kalinića Srbiji.

"Odluka Županijskog suda u Zagrebu potvrda je jasne i čvrste suradnje Srbije i Hrvatske na planu suzbijanja organiziranog kriminala i korupcije i kažnjavanja počinitelja tih kaznenih djela", istaknula je srbijanska ministrica pravosuđa.

Glasnogovornik zagrebačkog županijskog suda Krešimir Devčić potvrdio je u srijedu da je izvanraspravno vijeće toga suda donijelo nepravomoćno rješenje o izručenju Sretka Kalinića Srbiji, što bi bio prvi slučaj izručenja hrvatskog državljanina nekoj drugoj državi.

Molbu za izručenjem Kalinića Srbija je Hrvatskoj uputila 11. lipnja, tri dana nakon što je Kalinić teško ranjen iz vatrenog oružja, a tako ranjenoga taj ga je dan pokraj jezera u Rakitju pronašao prolaznik, nakon čega je operiran u Zagrebu a kasnije je prebačen u zatvorsku bolnicu.

Sumnja se da je na njega pucao Miloš Simović, kojeg je srbijanska policija uhitila dan kasnije kod Morovića, mjesta u blizini graničnoga prijelaza Batrovaca, pri pokušaju da iz Hrvatske ilegalno uđe u Srbiju.

Obojica su kao pripadnici "Zemunskoga klana" u odsutnosti osuđeni na zatvorske kazne po 30 godina zbog ubojstva predsjednika srbijanske vlade Zorana Đinđića 2003. godine, od kada su bili u bijegu.

Vezane vijesti

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Više od 40 ljudi, među kojima više od 20 pripadnika kosovske policije, ozlijeđeno je u četvrtak ujutru u sukobu skupine srbijanskih građana i… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika