03.02.2011. / 13:00

Autor: Deutsche Welle

Kraj predsjedanja BiH Vijećem sigurnosti UN-a

Iako su se na početku predsjedanja Vijećem sigurnosti mnogi pribojavali kako će diplomati iz BiH u New Yorku odraditi taj posao i zbog same činjenice da u zemlji još vlada izvjestan politički vakuum zbog sporog konstituiranja vlasti, prema procjenama promatrača ti strahovi nisu bili sasvim opravdani

Zasjedanje Vijeća sigurnosti UN-aZasjedanje Vijeća sigurnosti UN-aJednomjesečno predsjedanje BiH Vijećem sigurnosti UN-a, privedeno je kraju. Unatoč strahovima da će politički vakuum u zemlji spriječiti uspješan posao BiH, sudeći prema prvim reakcijama, bio je to uspjeh.

Iako su se na početku predsjedanja Vijećem sigurnosti mnogi pribojavali kako će diplomati iz BiH u New Yorku odraditi taj posao i zbog same činjenice da u zemlji još vlada izvjestan politički vakuum zbog sporog konstituiranja vlasti, prema procjenama promatrača ti strahovi nisu bili sasvim opravdani.

Predsjedanje Vijećem proteklog siječnja posebno su pratili diplomati iz regije, jer BiH u Vijeću sigurnosti tijekom cijelog dvogodišnjeg mandata predstavlja i cijelu istočnoeuropsku skupinu (Easter Eauropean Group – EEG), koju čine 23 zemlje članice UN-a iz te regije.

Zadovoljni susjedi

Šef stalne Misije Srbije u UN-u, veleposlanik Feodor Starčević, kaže kako “regija u cjelini može biti zadovoljna Bosnom i Hercegovinom”, na ovoj, inače užarenoj stolici Vijeća sigurnosti UN-a. Dodaje sasvim eksplicitno da njegova zemlja ostaje zadovoljna učinkom BiH u Vijeću. “I moje je mišljenje, da je uspjeh jedne od država koje su bile dio bivše Jugoslavije - na neki način uspjeh sviju nas”, kaže Starčević za Deutsche Welle.

Starčević, inače dugogodišnji visoki dužnosnik UN-a, ističe kako je predsjedanje Vijećem sigurnosti, gotovo uvijek “mač sa dvije oštrice”. Jer, kako to navode drugi dobri poznavaoci UN-a, zemlja koja predsjedava Vijećem mora uvijek biti spremna biti “iznenađena” događajima poput aktualnih zbivanja u Egiptu. “Ali, kad dođe red na zemlju i predsjedavanje Vijećem sigurnosti na jedan mjesec, ti zadaci se multipliciraju. Meni je vrlo drago reći kako je delegacija Bosne i Hercegovine ispunila sve dužnosti zemlje predsjedateljice na jedan vrlo dobar način, i to je stvarno bila jedna opća ocjena od strane svih članica UN-a”, kazao je veleposlanik Srbije za DW.

Zadovoljni i Nijemci

Na izvjestan način, iako primjetno suzdržanije, jednomjesečno predsjedanje, kao uspjeh opisuje i stalni predstavnik SR Njemačke u UN-u, veleposlanik Peter Wittig. Od početka 2011. Wittig predstavlja svoju zemlju u Vijeću sigurnosti. Njemačka je ponovno dobila nestalni dvogodišnji mandat u Vijeću do kraja 2012. godine. Veleposlanik Wittig ističe kako je posebno važno što je BiH za svoju tematsku raspravu tijekom predsjedanja Vijećem sigurnosti, izabrala temu o izgradnji institucija u postkonfliktnim društvima.

“Dijagnoza (koja je na toj raspravi iznesena – op.aut.), uz podsjećanje kako se toliko mnogo zemalja već u prvih deset godina nakon konflikta vraća sukobu, svjedoči o potrebi kako se izgradnja mira mora prihvatiti mnogo ozbiljnije”, rekao je, između ostalog, Wittig govoreći u funkciji donedavnog predsjedatelja Mirovne komisije UN-a (UN Peacebuilding Comission).

Veleposlanik Njemačke je dodao “kako se međunarodna zajednica upravo zato ne bi smjela brzo povlačiti iz tih postkonfliktnih zona” te kako se u zemljama poput BiH treba inzistirati na integrativnim procesima, kao i da s njima treba početi dok su u zemlji još mirovne operacije. Mandat Bosne i Hercegovine u Vijeću sigurnosti UN-a će potrajati još skoro punih 11 mjeseci.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Branku Lustigu počasno Srce Sarajeva

Branku Lustigu počasno Srce Sarajeva

Istaknuti filmski umjetnik Banko Lustig dobitnik je počasne nagrade Srce Sarajeva, koju i ove godine dodjeljuje Sarajevo Film Festival (SFF),… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika