31.03.2011. / 07:42

Autor: Hina

Mediji: Obama odobrio tajno pomaganje libijskim pobunjenicima

"Mislim da uopće nismo trebali biti tamo", rekao je republikanski zastupnik Dan Burton. On je kazao da su Clinton, Gates i Mullen kazali "da će razmisliti" o mogućem naoružavanju Gadafijevih protivnika

Barack ObamaBarack ObamaAmerički predsjednik Barack Obama potpisao je dokument kojim se odobrava pomoć libijskim pobunjenicima u borbi protiv snaga Moamera Gadafija, javlja Reuters pozivajući se na izvor u američkoj administraciji.

Obama je prije dva ili tri tjedna potpisao taj dokument koji obično služi da bi se Središnjoj obavještajnoj agenciji (CIA) odobrile tajne operacije i predstavlja nužan pravni korak prije takve akcije ali ne znači nužno da će do akcije i doći, rekao je izvor.

"Kao što je uobičajena praksa za ovu i sve administracije, neću komentirati obavještajna pitanja", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney. On je ponovio da nije donesena nikakva odluka o dostavi oružja libijskoj oporbi.

CIA je odbila komentirati informacije o tajnim operacijama. New York Times navodi da su agenti CIA-e već u Libiji uspostavili kontakt s pobunjenicima i da navode zrakoplove na ciljeve u dubini libijskog teritorija.

ABC također navodi da je Obama potpisao odobrenje za provođenje tajnih operacije u Libiji, ali da pomoć ne znači i naoružavanje libijske oporbe.

Hillary Clinton opovrgava odluku o naoružavanju oporbe

Nema odluke o naoružavanju libijskih pobunjenika, protivnika Moamera Gadafija, rekla je američka državna tajnica Hillary Clinton nakon razgovora sa zastupnicima u Predstavničkom domu.

"Rekli su da nisu donijeli odluku da im isporuče oružje", rekao je republikanski zastupnik iz Indiane nakon što su se zastupnicima na sastanku iza zatvorenih vrata obratili Hillary Clinton, načelnik združenog stožera oružanih snaga admiral Mike Mullen i ministar obrane Robert Gates.

Dio zastupnika potužio se da nisu bili na odgovarajući način konzultirani prije nego što se administacija predsjednika Baracka Obame pridružila međunarodnoj akciji protiv libijskog režima.

"Mislim da uopće nismo trebali biti tamo", rekao je republikanski zastupnik Dan Burton. On je kazao da su Clinton, Gates i Mullen kazali "da će razmisliti" o mogućem naoružavanju Gadafijevih protivnika.

Predsjednik senatskog odbora za obavještajne djelatnosti Mike Rogers upozorio je da nema dovoljno podataka o tome tko su pobunjenicima i da bi isporučeno oružje moglo doći u pogrešne ruke.

Vezane vijesti

Što muči svjetske velesile

Što muči svjetske velesile

Pred odlazak na summit skupine 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G-20) u Los Cabos (Cabo San Lucas, Baja California Sur), u Meksiko - njemačka… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika