27.05.2011. / 13:58

Autor: Hina

Sloveniji potrebna radikalna mirovinska reforma?

Slovenija je jedna od država koje očekuju najradikalnije promjene mirovinskog sustava, piše u petak ljubljanski dnevni list "Dnevnik" pozivajući se na analizu tvrtke "Allianz Global Investors".

Treba li Sloveniji mirovinska reforma?Treba li Sloveniji mirovinska reforma?Slovenija je jedna od država koje očekuju najradikalnije promjene mirovinskog sustava, piše u petak ljubljanski dnevni list "Dnevnik" pozivajući se na analizu tvrtke "Allianz Global Investors".

U toj je analizi, navodi list, Slovenija je na drugom mjestu ljestvice europskih država koje trebaju radikalne promjene mirovinskog sustava i ispred nje je samo Grčka.

Prema podacima iz analize koju je ovih dana u Sloveniji, gdje će o promjenama mirovinskog sustava birači odlučivati na referendumu 5. lipnja, predstavio Alexander Borsch iz "Allianz Global Investors", prosječne mirovine u državama OECD-a imaju tendenciju pada i postupno će se smanjiti za 20 do 30 posto. Zbog toga je 16 od 30 zemalja članica OECD-a već provelo korijenite sustavne promjene koje čekaju i ostale.

Glavni razlog za neophodne i radikalne promjene na tom području su demografske promjene i starenje populacije, što je najizrazitije u zapadnoj Europi.

"Zabrinjavajuće je to da ne znamo kako će društva sa sve starijom populacijom djelovati, s time se susrećemo prvi put u povijesti", rekao je Borsch, prenosi "Dnevnik".

Na savjetovanju međunarodnih stručnjaka na temu mirovinskih reformi koje je ovih dana održano u Portorožu, izneseni su podaci iz više europskih država o prijetećim demografskim trendovima i njihovu utjecaju na stabilnost mirovinskih fondova na primjerima iz Finske i Njemačke koje su već promijenile svoje mirovinske sustave, s tendencijom sve dulje radne aktivnosti i kasnijeg umirovljenja.

Neke su zemlje svojim rješenjima već dovele u međusobnu ovisnost sve više očekivanu životnu dob sa zakonskim produljavanjem životne dobi kad se odlazi u mirovinu, a ostale države to još čeka, izjavio je u Portorožu Mika Vilund iz finskog mirovinskog centra.

Izneseni su i podaci iz Njemačke koja je već provela mirovinsku reformu zbog prijetećih demografskih trendova. Uz sadašnje demografske trendove broj starijih od 60 godine u Njemačkoj premašit će broj mlađih od 15 godina već 2050. godine. Do 2040. godine broj stanovnika u Njemačkoj zbog toga bi mogao pasti na razinu iz 60-ih godina prošlog stoljeća, upozorio je Paul Varga iz DekaBank, prenosi slovenski "Dnevnik".

Stručnjaci za to područje iz europskih investicijskih banaka procjenjuju da će ti podaci motivirati na veću štednju u okviru mirovinskih investicijskih fondova i da će se to tržište u idućih deset godina povećati za 15 do 20 posto.

Vezane vijesti

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenska središnja banka upozorila je u srijedu na rastuće gubitke slovenskih banaka zbog čega se i dalje smanjuju mogućnosti kreditiranja… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika