22.07.2009. / 07:30

Autor: Hina

Američki Senat odbio dodatno financiranje spornog lovca F-22

Prema Gatesovu prijedlogu proračuna Pentagona za 2010., proizvodnja F-22 bila bi ograničena na 187 zrakoplova. Pentagon umjesto toga želi proizvesti 500 modernijih, višenamjenskih zrakoplova F-35 u idućih pet godina, a 2.400 ukupno

Sporni lovci F-22Sporni lovci F-22Američki Senat u utorak je glasovao protiv dodatnog financiranja jednog od najprotuslovnijih i najskupljih vojnih programa u SAD-u - lovca presretača F-22.

Senat se izjasnio protiv izdvajanja 1,75 milijardi dolara u proračunu za 2010. godinu za dodatnih sedam zrakoplova F-22. Za to je glasovalo 58 zastupnika a 40 je bilo protiv.

Kongres je prvotno uključio novac za taj program u proračun, unatoč inzistiranju predsjednika Baracka Obame i ministra obrane Roberta Gatesa da dodatni zrakoplovi nisu potrebni i da ih oružane snage ne traže.

Glasovi nisu podijeljeni po uobičajenom stranačkom svrstavanju, jer program F-22 ima pristaše među zastupnicima obje stranke, a najviše iz saveznih država u kojima se proizvode dijelovi tog zrakoplova.

Prema Gatesovu prijedlogu proračuna Pentagona za 2010., proizvodnja F-22 bila bi ograničena na 187 zrakoplova. Pentagon umjesto toga želi proizvesti 500 modernijih, višenamjenskih zrakoplova F-35 u idućih pet godina, a 2.400 ukupno.

Odluka je naišla na snažno protivljenje u Kongresu.

U sukobljavanju s Kongresom, Obama je zaprijetio vetom na cijeli zakon o vojnom proračunu, ako bude uključivao sredstva za dodatne F-22.

Zrakoplov proizvođača Lochheed Martina, prosječne cijene oko 350 milijuna dolara, donedavno je tražio više od 30 sati održavanja za svaki sat leta, što je cijenu njegovog letenja podiglo na 49.808 dolara na sat, izvijestio je početkom srpnja The Washington Post.

Prošlogodišnji testovi su pokazali da između dvaju kritičnih kvarova tijekom leta F-22, u prosjeku prođe samo 1,7 sati.

Metalna oplata zrakoplova, koja apsorbira radarske valove i čini ga "nevidljivim", glavni je izvor problema s njegovim održavanjem, s neočekivanim nedostacima kao što je primjerice osjetljivost na kišu, što je problem od sredine 1990-ih, navodi Post.

Zbog teškoća s održavanjem, od listopada 2008. do svibnja ove godine, samo 55 posto od razmještene flote F-22 bilo je sposobno za misiju čuvanja zračnog prostora SAD-a, priznao je Pentagon. Niti jedan F-22, najsuvremeniji lovački zrakoplov na svijetu, nikada nije korišten u ratovima u Iraku i Afganistanu.

Vezane vijesti

Što muči svjetske velesile

Što muči svjetske velesile

Pred odlazak na summit skupine 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G-20) u Los Cabos (Cabo San Lucas, Baja California Sur), u Meksiko - njemačka… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika