08.11.2009. / 16:30

Autor: Hina

Slovenska oporba: Arbitražni sporazum neće dobiti potporu birača na referendumu

Stranka uz to navodi svoje već poznate stavove kako je Pahorova vlada napravila niz taktičkih grešaka tijekom blokade hrvatskih pristupnih pregovora te u pregovorima o arbitraži s Hrvatskom koji po njenoj ocjeni Sloveniji ne osiguravaju direktan dodir s otvorenim morem, što se može zaključiti po formulaciji iz točke 3 sporazuma

Borut Pahor i Janez JanšaBorut Pahor i Janez JanšaOdluka slovenske vlade da ratifikaciju arbitražnog sporazuma u parlament pošalje tek nakon pravorijeka ustavnog suda i savjetodavnog referenduma na kojemu bi se o njemu opredijelili građani znači naknadno priznanje da je sporazum za Sloveniju loš, ocijenila je u nedjelju oporbena Slovenska demokratska stranka (SDS) koju vodi bivši premijer Janez Janša.

"Nakon što je premijer Pahor podržao održavanje savjetodavnog referenduma, očitim je postalo da je i vlada skeptična prema sporazumu, a vlada gotovo svaki dan izmisli neki potez kojim pokušava relativizirati svoju lošu odluku", naveo je u izjavi za javnost SDS, podsjećajući da su vlada i predsjednik države Danilo Tuerk iako su prije govorili da su formulacije iz arbitražnog sporazuma dobre, naknadno odlučili da će se o sporazumu morati izjasniti ustavni suci i građani.

"Uz sve očite sumnje vlade o tome je li sporazum dobar, postavlja se pitanje zašto ga je potpisala. Očito je da su vlada i predsjednik države zaboravili na ustavnu prisegu da će svim svojim moćima raditi za dobrobit države, te da su stranačke i osobne interese postavili iznad državnih", navodi u priopćenju najača slovenska oporbena stranka.

Stranka uz to navodi svoje već poznate stavove kako je Pahorova vlada napravila niz taktičkih grešaka tijekom blokade hrvatskih pristupnih pregovora te u pregovorima o arbitraži s Hrvatskom koji po njenoj ocjeni Sloveniji ne osiguravaju direktan dodir s otvorenim morem, što se može zaključiti po formulaciji iz točke 3 sporazuma.

Izraz "Sloveia's junction to high seas" ne znači "kontakt s otvorenim morem" nego "prolaz prema otvorenom moru", što znači da će u arbitraži Slovenija ostati bez teritorijalnog kontakta koji je imala u vrijeme bivše Jugoslavije, smatra Slovenska demokratska stranka.

Uz to, u priopćenju navodi da navode stručnjaka za pomorsko pravo koje promoviraju vladina stajališta o uspjehu Slovenije u arbitraži relativiziraju mišljenja nezavisnih stručnjaka i da se Sloveniji s arbitražom nije trebalo žuriti jer je članica Europske unije.

Stranka izražava uvjerenje da arbitražni sporazum neće dobiti potporu birača iako ga kao "državnu propagandu" promoviraju vodeći mediji.

Vezane vijesti

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenska središnja banka upozorila je u srijedu na rastuće gubitke slovenskih banaka zbog čega se i dalje smanjuju mogućnosti kreditiranja… Više

Komentari

registracija
7/11/09

prodajsve, 08.11.09. 16:54

ha ha ha a zamislite kad sporazum ipak "iznenadjujuce" dobije podrsku na referendumu ... ajde decki ohladite malo. Znamo mi s vama i sa eph da vam je bitno. Zadrzite dostojanstvo. Dosta je preseravanja.


registracija
8/7/09

bankar, 08.11.09. 18:36

kojie bodale


registracija
30/9/09

davor12345, 08.11.09. 20:35

Ja mislim da im ne bi bilo dosta da imaju cijelo Hrvaško morje! Kakvog su se posla uhvatili, očito je da će im se o glavu razbiti vlastita pulitika.


registracija
31/7/09

Seaman, 08.11.09. 23:39

U vrijeme bivše Jugoslavije i Srbija je imala teritorijalni kontakt s otvorenim morem, a i teritorijalni kontakt s Austrijom...pa sad nema ni M od mora, a bogami i Austrija im se malko udaljila...hoće li Slovenija zbog istog načela pravičnosti dati Hrvatskoj teritorijalni kontakt s Austrijom, s obzirom da je to imala u bivšoj Jugoslaviji?


registracija
31/7/09

Seaman, 08.11.09. 23:53

Slovenija nikad nije imala teritorijalni kontakt s otvorenim morem, nego su plovili kroz more Federativne Republike Hrvatske, a Hrvati su kroz Federativnu Republiku Sloveniju putovali u Italiju i Austriju


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika