09.11.2009. / 12:15

Autor: Hina

Ratifikacija sporazuma u slovenskom parlamentu tek za pola godine

Postupak kampanje nakon raspisivanja referenduma traje mjesec dana, ali prije raspisivanja vlada namjerava pričekati odluku Ustavnog suda kojemu će arbitražni sporazum dati na prosudbu kako bi unaprijed onemogućila kritike da on nije u skladu s Ustavom

Borut PahorBorut PahorPredsjednici stranaka slovenske vladajuće koalicije u utorak će održati konzultacije o savjetodavnom referendumu o arbitražnom sporazumu što su ga sredinom prošlog tjedna potpisali premijer Borut Pahor i njegova hrvatska kolegica Jadranka Kosor, a slovenski bi parlament o ratifikaciji sporazuma mogao odlučivati tek sredinom iduće godine, navode u ponedjeljak slovenski mediji.

"Predviđam da će procedura potrajati barem pola godine", kazao je za ljubljansko "Delo" od ponedjeljka ministar pravosuđa Aleš Zalar. Premijer Pahor najavio je da će sporazum najprije biti predan na prosudbu Ustavnom sudu, a složio se i s prijedlogom predsjednika države Danila Tuerka da se nakon toga o sporazumu izjasne i građani na referendumu.

Postupak kampanje nakon raspisivanja referenduma traje mjesec dana, ali prije raspisivanja vlada namjerava pričekati odluku Ustavnog suda kojemu će arbitražni sporazum dati na prosudbu kako bi unaprijed onemogućila kritike da on nije u skladu s Ustavom.

'Rat' referendumima vlasti i oporbe

Koalicijske stranke u Pahorovoj vladi načelno podržavaju savjetodavni referendum i predviđene procedure, a predsjednik Demokratske stranke umirovljenika (DESUS) Karl Erjavec predlaže da njegov ishod bude i politički obvezujući ako se na referendum odazove najmanje 40 posto registriranih birača, navodi "Delo".

Zalar pak vjerojatnu odluku vlade o raspisivanju konzultativnog referenduma tumači njenim nastojanjem da spriječi oporbene stranke koje žele raspisati tzv. naknadni zakonodavni referendum. Takvim bi referendumom moguća parlamentarna ratifikacija izvedena samo glasovima zastupnika vladajućih stranaka mogla biti osporena, jer se u slučaju da većina glasuje protiv arbitraže godinu dana ne bi mogla donijeti drugačija odluka u parlamentu.

"Konzultativni referendum ne isključuje u potpunosti mogući zakonodavni referendum nakon ratifikacije, ali bi se razlozi za to smanjili", izjavio je za "Delo" ministar pravosuđa, tumačeći inicijativu Pahora i Tuerka kao potez kojim se želi preduhitriti oporba po čijem je mišljenju arbitražni sporazum za Sloveniju loš, pa bi ga i u slučaju ratifikacije trebalo dati na izjašnjavanje biračima.

Vezane vijesti

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenska središnja banka upozorila je u srijedu na rastuće gubitke slovenskih banaka zbog čega se i dalje smanjuju mogućnosti kreditiranja… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika