30.01.2010. / 11:02

Autor: Deutsche Welle

DW: Veliki susjed ima tajne namjere s Haitijem?

Američka humanitarna pomoć Haitiju nakon razornog potresa usko je povezana s vlastitim interesom. Naime, SAD oduvijek je ovu karipsku zemlju smatrao dijelom američkog teritorija. Pomoć sa skrivenim mislima?

Američki marinci odmah su preuzeli nadzor na sigurnošću u Haitiju (Reuters)Američki marinci odmah su preuzeli nadzor na sigurnošću u Haitiju (Reuters)1804. godine Haiti se po uzoru na SAD i kao druga kolonija oslobodio od europskog kolonijalnog bremena. Doduše, trajalo je 58 godina dok je SAD priznao neovisnost ove zemlje, no Washington je ipak čak i velikim uplitanjima pokušao utjecati na Haiti. Američki vojnici, njih više od 10.000, koji trenutno na Haitiju pružaju humanitarnu pomoć žrtvama potresa već su u toj zemlji poznata lica.

Postoji dobra namjera, ali...

Američka ratna mornarica u Haiti je zadnji put došla 2004. nakon što su multinacionalne intervencijske snage tamošnjeg predsjednika Jeana-Bertranda Aristidea svrgnule s vlasti zbog korupcije i zloupobabe vlasti. Deset godina prije, u rujnu 1994., američka ratna mornarica također je bila u Port-au-Princeu nakon što je Washington tadašnju vladajuću vojnu huntu svrgnuo s vlasti i to upravo u Aristideovu korist. Tada kao i danas SAD je djelovao iz vlastitog interesa kao i iz humanitarnih pobuda, dva puta koja se križaju. Oliver Gliech je stručnjak za Haiti na sveučilištu Freie Universität u Berlinu.

On se slaže kako SAD ima dobronamjerne motive, no isto tako "odluka Obamine vlade da pomogne Haitiju zapravo je vezana uz osiguranje biračkih glasova". Ne smije se zaboraviti, navodi on, da je njegov prethodnik Bush zakazao tijekom katastrofalne poplave u Louisiani 2005., a mnoge tadašnje žrtve bili su crnci koji naravno pripadaju u birački krug sadašnjeg predsjednika.

Haiti nema moć

Naravno, ovdje dolazi i do straha da bi se Haiti, ukoliko bude prepušten sam sebi, mogao uz Meksiko pretvoriti u središte iz kojeg bi se droga zatim prodavala diljem američkog kontinenta. Bilo kako bilo, ljudima na Haitiju svaka je pomoć trenutno dobrodošla. S obzirom da je Haiti svoju vojsku ukinuo, zbog loših iskustava. "U Haitiju postoje samo policijske snage, ali ne postiji nikakva snaga koja bi raspolagala tehičkim mogućnostima i koja bi na odgovarajući način bila u stanju da reagira u ovakvim prirodnim katastrofama", kaže Gliech.

To naravno uključuje i teške tehničke strojeve za otklanjanje ruševina, ali i moć održavanja reda i mira u zemlji, ističe on. "Policija na Haitiju također je bila pogođena potresom i uopće nije bila na ulicama i pomagala, a to je bila prava prilika za američku vojsku, kaže Gliech.

Američka tradicija

Dosadašnja američka intervencija odnosila se većinom na političke promjene na Haitiju, na poticanje stabilnosti u toj zemlji - no ovoga puta Haiti kao država mora se potpuno izgraditi. A to će uspjeti samo uz pomoć SAD-a i međunarodne zajednice. Nakon što karipska zemlje nestane sa stranica svjetskih medija i nakon što privatni donatori obustave svoje donacije, onda samo Svjetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) ostaje da pomognu. Naravno i tu će SAD imati svoje prste, što je za SAD zapravo tradicija. Tako je MMF prošle godine na pritisak SAD-a Haitiju oprostio dug u visini od 1,2 milijarde dolara.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Što muči svjetske velesile

Što muči svjetske velesile

Pred odlazak na summit skupine 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G-20) u Los Cabos (Cabo San Lucas, Baja California Sur), u Meksiko - njemačka… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika