22.09.2010. / 17:23

Autor: Hina , Nacional.hr

Slovenija: Poplave nanijele gospodarske štete od 40 milijuna eura

Prema najavama prognostičara, vrijeme u Sloveniji bit će stabilno sve do subote, kad se opet očekuju obilnije padaline, ali ne onakvog intenziteta koji je izazvao poplave i bujice krajem prošlog tjedna

Foto: IlustracijaFoto: IlustracijaProšlotjedne poplave u Sloveniji nanijele su oko 40 milijuna eura štete gospodarskim subjektima, izjavio je u srijedu predsjednik gospodarske komore Samo Hribar Milič, dodavši da je riječ o prvim procjenama, te da se ocjenjuje kako će ta svota još rasti.

Još veće štete nanesene su, kako se procjenjuje, stambenom fondu jer je po prvim procjenama pod vodom bilo oko 3000 kuća i stambenih objekata, od čega više od trećine na području Ljubljane. Osiguravajuća društva objavila su u srijedu da su već počela isplaćivati prve odštete. Stanje na poplavljenim područjima i dalje se se normalizira. Na području ljubljanskog naselja Barje koje je još pod vodom, te u okolici Brežica i Krškoga visina poplavnih voda smanjuje se za oko 15 centimetara na dan, a prema najavama hidrologa taj će se tempo nastaviti i idućih dana.

Prema najavama prognostičara, vrijeme u Sloveniji bit će stabilno sve do subote, kad se opet očekuju obilnije padaline, ali ne onakvog intenziteta koji je izazvao poplave i bujice krajem prošlog tjedna. U subotu i nedjelju prema trenutačnim najavama moglo bi u zapadnom i središnjem dijelu zemlje pasti od 30 do 50 litara kiše po četvornom metru, što je petina količine padalina koje su pale prošlog tjedna. Stručnjaci zato ne očekuju veći porast vodostaja rijeka, ali geolozi upozoravaju da će nove padaline zbog već razmočenog terena predstavljati dodatnu opasnost za već aktiviranih pedesetak klizišta zbog čega je potrebno računati na evakuaciju stanovnika u ugroženim objektima, navode u srijedu slovenski mediji.

Mediji navode da su poplave izazvale razmišljanja o utvrđivanju strožih kriterija za izdavanje građevinskih dozvola i potvrđivanje lokalnih urbanističkih planova budući da šestinu površine Slovenije čine poplavno ugrožene lokacije, o čemu se do sada nije vodilo dovoljno računa. Ubuduće bi cijene nekretnina na takvim područjima mogle pasti, a smanjivanje procijenjene vrijednosti svojih nekretnina mogli bi tražiti i sami vlasnici s obzirom na to da se upravo uspostavlja državna evidencija o vrijednosti fonda nekretnina te s obzirom na očekivanja da će se od početka iduće godine plaćati porez na nekretnine, navode mediji.

Vezane vijesti

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenske banke sve teže kreditiraju gospodarstvo

Slovenska središnja banka upozorila je u srijedu na rastuće gubitke slovenskih banaka zbog čega se i dalje smanjuju mogućnosti kreditiranja… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika